Domácí

Ministerstvo slíbilo nulovou sazbu DPH u energií. Pravidla EU to ale nedovolují

Jak drahé budou od nového roku energie, bude záležet i na tom, jak vysoká u nich bude sazba DPH. Dosluhující vláda dál usiluje o prosazení nulové sazby, a to přesto, že podle aktuálně dojednaných pravidel Evropské unie se odpuštění daně na energie nevztahuje. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO) je přesvědčena, že se jí přesto podaří vyjednat výjimku. Nastupující vláda to považuje za sci-fi.

Schillerová chce nulovou sazbu DPH, která platí od listopadu i příští rok, tři týdny před Silvestrem ale posvěcení Evropské komise nemá. A zatím nemá ani podporu českých poslanců.

Prominutí DPH umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které ministerstvu financí povoluje prominutí daně při mimořádných událostech, jako jsou třeba živelní katastrofy.

"Já jsem se obrátila na pana komisaře, abychom mohli získat dočasnou výjimku. On mi řekl, že má pochopení," reagovala Schillerová. "Budoucí koalice vyřadila tento bod sníženého DPH z jednání Sněmovny, proto jsme požádali vedení Sněmovny, ať to zařadí znovu. Potřebujeme, aby byl český zákon o DPH schválen, aby to mohlo začít platit," dodala.

"Já jsem svolala tuto schůzi na středu příští týden. Tento návrh není řešením pro statisíce rodin. To řešení je potřeba hledat na jiné straně, nikoliv daňové. Nástroj, který chce zvolit stávající vláda v demisi, tak způsobuje celou řadu dalších problémů," upozornila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Související obsah

​"Výrazné snížení DPH je velice nákladné opatření, ty náklady jdou každý měsíc do miliard korun každý měsíc. Pomáhá i lidem, kteří to nepotřebují, zároveň nedostatečně těm nejzranitelnějším, kterým účty za energie narostly násobně," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Nejasná výše DPH u energií dělá vrásky na čele i dodavatelům energií. "Jednáme s MPO (ministerstvo průmyslu a obchodu) i s regulačním úřadem, v případě dalšího odpuštění DPH pro průběh celého roku 2022, tak tam máme poměrně velký otazník, protože takové daňové opatření by předpokládalo schválení Evropskou komisí," sdělil mluvčí Innogy Martin Chalupský.

"Počkáme, jaká bude finální verze legislativy a pak cokoliv, co bude schváleno, implementujeme do těch systémů, stejně jako to DPH se na listopad a prosinec pro zákazníky odpustí," sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

"Ideální by bylo, kdyby to rozhodnutí mělo platnost alespoň po kalendářní rok, aby se to nedávkovalo po měsících a ještě s různými sazbami, jako to bylo teď, protože to pokaždé znamená jiný zásah do výpočetních systémů," přidal se mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Pomoc lidem by neměla být plošná, řekl místopředseda Zbyněk Stanjura:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz