Počasí

Dočkáme se bílých Vánoc? Odborníci už vědí, jak bude

Dočkáme se bílých Vánoc? Odborníci už vědí, jak bude
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Globální meteorologické modely konečně dávají první výpočty počasí na Štědrý den. Dočkáme se tedy po 11 letech bílých Vánoc i v nižších polohách, nebo budou na Štědrý den padat teplotní rekordy jako například před čtyřmi lety?

Ve čtvrtek zasáhlo sněžení celou republiku, a to i v nižších polohách. Sněžit nepřestane ani v pátek, dočkat se můžeme až dvaceticentimetrové nadílky. Řidiči proto musejí být stále velmi opatrní, ráno se totiž na silnicích mohou ojediněle vytvářet mrznoucí mlhy, místy zmrazky a náledí. Pravé zimní počasí vydrží až do konce tohoto týdne.

Pak nastane zlom a začne se oteplovat, nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem 5 °C. Sněžení v nižších polohách vystřídá déšť a mrznoucí srážky. Sníh bude v nižších polohách rychle odtávat.

​První výhledy počasí na Štědrý den

Podle současných výhledů modelu GFS bude letošní Štědrý den v nížinách opět na blátě, nejvyšší odpolední teploty budou stoupat na 1 až 5 °C. Převládat bude velká oblačnost, sněžit bude zřejmě pouze v horských oblastech.

Výstup modelu GFS - teploty na Štědrý den Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Teplotní rekordy na Štědrý den

O teplotní rekordy na Štědrý den v posledních letech nebyla nouze. Například v roce 2013 naměřili v Bohumíně 13,2 °C, o dva roky později v Táboře 11,3 °C a v roce 2017 v Albrechticích 11,2 °C. Počasí na Štědrý den může být hodně proměnlivé, což dokazuje i pohled do historie. 24. prosince byla u nás nejvyšší teplota naměřena v roce 1958 na stanici Lučina, a to 14,5 °C. Z pražského Klementina byl zaznamenán teplotní rekord 12,9 °C v roce 1977. Nejnižší teplota na Štědrý den padla na Horské Kvildě 31,5 °C v roce 2001. A třeba nejvyšší sněhová pokrývka ležela v Krkonoších v roce 1974, tehdy to bylo 215 centimetrů.

Nejvyšší teplota na Štědrý den v Praze-Ruzyni Zdroj: TN.cz

Za posledních 20 let bylo na Štědrý den opravdu hodně sněhu v roce 2001, místy leželo přes 50 centimetrů sněhu, na horách dokonce 140 centimetrů. Poslední bílé Vánoce byly před 11 lety, třeba v Praze-Ruzyni napadlo tenkrát 15 centimetrů sněhu. Pokud se podíváme na stanici pražského Klementina, zjistíme, že tam za posledních 30 let sníh na Štědrý den ležel pouze v letech 2001 a 2010. Stanice na pražském Karlově tuto řadu rozšiřuje o roky 1994, 1996, 2003 a 2009. Větší pravděpodobnost bílých Vánoc je samozřejmě na horách, tam například v letech 2005 nebo 1988 leželo skoro 200 centimetrů sněhu.

Jaké bude počasí o víkendu? Podívejte se na předpověď:

​Letos můžete sledovat vaše oblíbené vánoční filmy a pohádky online na Voyo.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz