Naše Česko

Amálka tráví na rehabilitacích polovinu roku. S péčí o ni pomáhají Dobří Andělé

Nadace Dobrý anděl už deset let pomáhá rodinám, do kterých vstoupila zákeřná nemoc. Jeden z rodičů kvůli náročné péči o nemocné dítě často musí zůstat doma. A přesně to je případ rodiny Miškejových. Jejich Amálka se narodila předčasně a kvůli tomu trpí mozkovou obrnou, epilepsií, nadměrným hromaděním mozkomíšního moku a těžkou oční vadou, kdy rozeznává pouze světlo a stín.

V půl sedmé ráno začíná mamince Veronice náročný den. Její nemocná dcera Amálka nemůže kousat, a tak jí příbuzní musejí mixovat všechnu stravu. Příprava jídla a krmení zabere zhruba hodinu, Amálka si totiž dává pořádně na čas.

"Po snídani se jdeme obléknout, učesat, vyčistit zoubky," vyjmenovává maminka Amálky. Poté přichází na řadu příprava léků. Ty se musí rozdrtit, roztok se vtáhne do stříkačky a nakonec skončí u Amálky v pusince. A okolo deváté hodiny už začíná rehabilitace. Ta zabere zhruba 120 minut, nutností je namasírovat celé tělo, protáhnout ho na míči a nakonec se pohoupat.

"Pak jde spinkat, když se vzbudí, dáme oběd a pak jdeme buď ven, nebo si hrajeme," vysvětluje Veronika Miškejová.

Související obsah

​A ve čtyři hodiny odpoledne znovu začíná rehabilitace, příprava večeře a třetí várka léků. Amálky den končí zhruba v půl osmé večer.

Kromě Amálky mají Miškejovi ještě dvouletého neposedného Petříka a patnáctiletou Aničku. Děti v rodině ale mohly být čtyři. Bohužel Amálky bratříček, dvojče, předčasný porod nepřežil a Amálka už nikdy nebude jako ostatní děti. "Snažila jsem se tady být pro mamku, protože toto nesla hodně špatně a býti pro tátu," vysvětluje Anička.

S péčí rodině dlouhodobě pomáhají Dobří andělé. "Chtěla bych strašně moc poděkovat všem Andělům, kteří pomáhají, protože díky tomu můžu s Amálkou jezdit na rehabilitace," říká vděčná maminka. S Amálkou na nich každý rok dohromady stráví šest měsíců.

Dobrým andělem můžete být i vy. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz.

lud, TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz