Naše Česko

Domácí výroba vánočních ozdob uleví i vaší peněžence. Jak na to?

Letošní Vánoce se nesou v duchu udržitelných přírodních dekorací. Tenhle trend může prospět i vaší peněžence. Často stačí, když se na procházce po lesní cestě díváte pod nohy a přinesete si pár spadlých šišek a nebo zkontrolujete, jestli vám na střeše neroste mech.

Příjemná adventní procházka, ze které si můžete přinést, co najdete pod nohama, a to pár spadlých šišek či opadaných větviček. "Netrháme, sbíráme, některé větve tu můžou ležet dlouho a přesto krásně drží," říká floristka Gabriela Polcarová.

O letošních svátcích jsou v kurzu zemité barvy, jako jsou odstíny zelené i hnědé, zkrátka vše co nejpřírodnější. Do takových dekorací perfektně zapadne i lišejník. Pozor ale na mech, ten se sbírat v lese nesmí, abyste nepoškodili ekosystém.

Související obsah

​"S lišejníkem jsou vánoční ozdoby krásné, vypadá to moc hezky na těch dekoracích," přibližuje floristka. K aranži pak můžete využít jakoukoli misku, hrnek či kousky dřeva nebo kůry, které se vám povalují na zahradě. "Všechno se dá naaranžovat. U borovičky můžete rovnou tavnou pistolí lepit, ta neopadá," doplňuje Polcarová.

Jak na přírodní vánoční dekorace:

  1. Sbírání materiálu v lese či na zahrádce: V lese na zemi leží mnoho materiálů, ze kterých se dají dělat krásné vánoční ozdoby. "Šišky, větvičky, to, co se válí na zemi, nebudeme nic trhat ze stromů," radí floristka. Podle ní je nejlepší jehličnatý les. Větve vydrží spíš z borovice než ty smrkové. 
  2. Výroba svícnu v hrnečku: Vezměte nějaký hrníček nebo misku a dejte do toho vodou nasáknutou zelenou floristickou hmotu. Podle floristky trvá až pět minut, než nasákne hmota vodou úplně. Hmota se zamaskuje, pak vezměte drát, který píchnete zespoda do svíčky. Tu pak zapíchnete do hmoty. Svícen pak dozdobíte drobnostmi z lesa, ovocem či různými doplňky.
  3. Výroba větší dekorace: Na kus dřeva přilepíte jehličnaté větvičky z lesa tavnou pistolí. Můžete tam přidat lišejník, klacíky, sušený pomeranč a svíčku. Hotové je to v podstatě za chvilku a většinu z toho najdete doma či v přírodě.

V jakém duchu se ponesou dekorace letošních Vánoc? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz