Vědci na jihu Čech objevili dva nové druhy živočichů. Ve vytěžené pískovně a rašeliništi byl cvrček pobřežní a saranče slaništní. Podle odborníků jde o jejich první výskyt v Čechách, dosud žili pouze na jižní Moravě.
S informací o nově objevených živočiších v Čechách přišlo Sdružení pro záchranu životního prostředí. Nové druhy se podle vědců nachází v lokalitách, kde se v minulosti těžilo.
Konkrétně v pískovně CEP II. na Třeboňsku našli cvrčka pobřežního, kterému vyhovuje teplejší podnebí. Podle odborníků ale potřebují pro život v přírodě najít vhodné prostředí, a tím mohou být právě pískovny. Protože jde o teplomilný druh, vyskytoval se dosud pouze na jižní Moravě.
Druhým živočichem, kterého vědci v Čechách viděli poprvé, je saranče slaništní. Vyhovují mu hlavně mokřady a vlhké louky. Letos ho vědci objevili v těženém ložisku rašeliny v Hrdlořezech na Třeboňsku, kde před časem těžba skončila. Do této doby se tento druh vyskytoval hlavně na jižní Moravě v přírodní rezervaci Slanisko.
Kromě těchto nově objevených druhů v Čechách v okolí vytěžené pískovny u Suchdola nad Lužnicí žije také saranče blankytná. Podle odborníků výskyt těchto živočichů ukazuje, že při správné obnově vytěžených lokalit se může do krajiny opět vrátit život.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz