Naše Česko

V Čechách se objevily nové druhy živočichů. Dosud žily jen na Moravě

Vědci na jihu Čech objevili dva nové druhy živočichů. Ve vytěžené pískovně a rašeliništi byl cvrček pobřežní a saranče slaništní. Podle odborníků jde o jejich první výskyt v Čechách, dosud žili pouze na jižní Moravě.

S informací o nově objevených živočiších v Čechách přišlo Sdružení pro záchranu životního prostředí. Nové druhy se podle vědců nachází v lokalitách, kde se v minulosti těžilo.

Konkrétně v pískovně CEP II. na Třeboňsku našli cvrčka pobřežního, kterému vyhovuje teplejší podnebí. Podle odborníků ale potřebují pro život v přírodě najít vhodné prostředí, a tím mohou být právě pískovny. Protože jde o teplomilný druh, vyskytoval se dosud pouze na jižní Moravě.

Související obsah

​Druhým živočichem, kterého vědci v Čechách viděli poprvé, je saranče slaništní. Vyhovují mu hlavně mokřady a vlhké louky. Letos ho vědci objevili v těženém ložisku rašeliny v Hrdlořezech na Třeboňsku, kde před časem těžba skončila. Do této doby se tento druh vyskytoval hlavně na jižní Moravě v přírodní rezervaci Slanisko. 

Kromě těchto nově objevených druhů v Čechách v okolí vytěžené pískovny u Suchdola nad Lužnicí žije také saranče blankytná. Podle odborníků výskyt těchto živočichů ukazuje, že při správné obnově vytěžených lokalit se může do krajiny opět vrátit život.

ts, TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz