Domácí

Pandemie zahýbala se mzdami v Česku. Kdo a kde si nejvíce polepšil? PŘEHLED

Pandemie zahýbala se mzdami v Česku. Kdo a kde si nejvíce polepšil? PŘEHLED
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Během pandemie koronaviru se výrazně změnily mzdy v České republice. Lidé si však polepšili. Za poslední dva roky stouply v průměru o 11,8 %. Růst se týkal všech regionů, nejmenší byl v Praze.

Podle průzkumu platového portálu Platy.cz se obavy ze snížení mezd v důsledku ekonomické krize ukázaly jako mylné. "Celková průměrná mzda v porovnání let 2019 a 2021 vzrostla o 11,8 %," uvedli experti.

Mzdy napříč věkovými kategoriemi

Nejvíce si polepšili lidé ve věku od 35 do 44 let, tedy ti, kteří podle odborníků začínají zúročovat získané zkušenosti a nastupují často do vysokých odborných pozic nebo se stávají výkonnými manažery. V tomto případě se mzda zvýšila o 13 %.

Pracující v ostatních věkových kategoriích se dočkali poměrně vyrovnaného nárůstu průměrné mzdy o 10 nebo 11 %.

Nejvíce si polepšili výkonní manažeři a daňoví poradci

Největší nárůst experti zaznamenali ve zdravotnictví, a to o 14 %. Je však důležité upozornit, že se v celkové částce projevily také mimořádné odměny a bonusy za nadstandardní a rizikové výkony v době pandemie.

Dalšími v pořadí poté byla odvětví pojišťovnictví, školství a věda a výzkum. Tam zaměstnancům vzrostly příjmy v porovnání se stavem před pandemií o 13 %.

Podle portálu Platy.cz si však nejvíce z pohledu jednotlivých profesí polepšili IT odborníci. "Percentuální nárůst byl ale největší u pozice asistent finančního kontrolora (o 36 %), vedoucí úseku prodejny a daňový poradce (obojí o 33 %)," doplnili experti.

Související obsah

Situace v jednotlivých krajích

Nejvíce si polepšili lidé v Královéhradeckém kraji, kde se průměrná mzda zvedla o 14 %. Ve většině dalších krajů poté mzdy rostly o 10 a více procent, výjimkou byl jen Zlínský kraj (navýšení o 9 %) a Praha (o 5 %).

I přesto se hlavní město Česka řadí na špici, co se týká výše celkové mzdy. "Zaměstnanci si tam vydělají v průměru 48 400 korun," uvedli experti. Na Prahu navíc dotahuje Jihomoravský kraj s průměrnou mzdou ve výši 43 900 korun, kde průměr táhne nahoru Brno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz