Zajímavosti

V Dánsku šlechtí nový druh vánočního stromečku, má být revoluční

V Dánsku šlechtí nový druh vánočního stromečku, který má přinést revoluci. Je zelenější, odolnější vůči různým teplotám a mnohem rychleji roste. Podle odborníků by mohl být k dostání už příští rok.

Největší evropský exportér vánočních stromečků dokončil po čtyřech letech projekt šlechtění nového typu jedle, informuje agentura AP.

"Spojili jsme genetický materiál kavkazské a turecké jedle. Strom je odolný vůči extrémům jako teplo, sucho, mráz a zároveň je mnohem více zelený," vysvětlil člen vědeckého týmu Ulrik Brauner Nielsen.

Související obsah

​Genotypy jehličnanů studovali dánští výzkumníci ve speciálním skleníku. "Cíl se podařil, získali jsme geneticky kvalitnější strom. Je lepší i pro prodejce, protože ho není třeba tolik ořezávat a je odolný vůči hmyzu," dodal Nielsen.

Nový stromeček má být navíc ekologičtější. K růstu totiž nepotřebuje tolik hnojiva a pesticidů. Podle dánské asociace Carbon Trust je každoroční koupě nového živého stromečku vždy ekologičtější alternativou než koupě umělého, i když se to nemusí na první pohled zdát. Nový typ jedle by mohl být v Česku dostupný už příští rok.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz