Zajímavosti

V Paříži vydražili první SMS zprávu na světě. Prodala se v přepočtu za více než 3 miliony korun

V Paříži vydražili první SMS zprávu na světě. Prodala se v přepočtu za více než 3 miliony korun
Zdroj: profimedia.cz

První SMS na světě s textem "Merry Christmas", tedy veselé Vánoce, se v úterý prodala jako NFT čili nezaměnitelný token. Vydražila se v aukci v Paříži za 132 680 euro, což je v přepočtu více než 3,3 milionu českých korun. Informoval o tom zpravodajský web CNN s odkazem na informace od aukční síně Aguttes.

Úplně první SMS zprávu na celém světě poslal britský programátor společnosti Vodafone Neil Papworth ze svého počítače 3. prosince 1992. Příjemcem zprávy byl jeho kolega Richard Jarvis. Jarvisovi přišla zpráva na mobilní telefon Orbitel 901 během vánoční akce společnosti, píše zpravodajský web CNN.

Papworth tehdy ve zprávě Jarvisovi jen popřál veselé Vánoce. A právě tato zpráva byla na aukci v Paříži prodána jako nezaměnitelný token za 132 680 euro (zhruba 3,3 milionů korun), uvedla aukční síň Aguttes, kde se NFT prodal.

Související obsah

NFT je unikátní replikou původního komunikačního protokolu, který přenesl SMS. Neznámý kupec, který měl platit kryptoměnou Ether, navíc obdrží digitální rámeček s 3D animací přijímané zprávy.

Papworth, který zprávu poslal, si v té době neuvědomoval, že se zapíše do historie. "V roce 1992 jsem netušil, jak populární se textové zprávy stanou, a že to dá vzniknout emotikonům a aplikacím pro zasílání zpráv, které používají miliony lidí," řekl Papworth.

Teprve nedávno svým potomkům prozradil, že je to on, kdo poslal první SMS zprávu na světě. "Když se ohlédnu zpět, jde jasněji vidět, že vánoční poselství, které jsem poslal, bylo zásadním momentem v mobilní historii," dodal.

Společnost Vodafone na začátku tohoto měsíce řekla, že výtěžek z tohoto prodeje bude věnován Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz