Domácí

Zemřel básník a textař Karel Šiktanc. Dožil se 93 let

Zemřel básník a textař Karel Šiktanc. Dožil se 93 let
Zdroj: Profimedia

V neděli po desáté hodině ráno ve věku 93 let zemřel básník Karel Šiktanc. O jeho úmrtí informoval Deník N s odkazem na informace, které na sociální síti sdílel spisovatel Jan Němec.

Na druhý svátek vánoční zemřel Karel Šiktanc. Byl básníkem, textařem, scénáristou, novinářem a překladatelem. "Dnes po desáté ráno zemřel v 93 letech básník Karel Šiktanc. Když jsem ho tehdy fotil k rozhovoru, který s ním vedl Petr Hruška, silně na mě zapůsobil: člověk z jednoho kusu," oznámil na facebooku spisovatel Jan Němec.

Související obsah

Karel Šiktanc se narodil 10. července 1928 v Hřebči u Kladna. Vystudoval učitelský ústav a poté se věnoval novinařině. Pracoval například v Mladé frontě, Československém rozhlase nebo časopise Květen. Byl také šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta. 

Za normalizace kvůli svým názorům nemohl oficiálně publikovat. Vystřídal proto mnoho různých prací, aby se uživil jinak. Psaní ale nezanechal, řadu básnických sbírek publikoval do samizdatových periodik.

Básník za svou práci dostal několik ocenění. Například dvakrát cenu Jaroslava Seiferta, cenu Magnesia Litera pro nejlepší básnickou sbírku roku 2004 a v roce 2010 získal od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz