Domácí

Neštěstí za neštěstím: Maminku a syny trápí vážné nemoci, tatínka srazilo auto

Neštěstí za neštěstím: Maminku a syny trápí vážné nemoci, tatínka srazilo auto
Pavel Ohlídal se synem Adamem Zdroj: znesnaze21

Osud nebyl k rodině Ohlídalových příznivý. Obě děti trpí vážnými nemocemi, jejich maminka rovněž bojuje s vážnou chorobou. Tatínka, válečného veterána, který je pro rodinu oporou, srazilo auto a musí se také potýkat se zdravotními obtížemi. Na pomoc rodině nyní vznikla sbírka.

S rodinou Ohlídalových se život rozhodně nemazlí a přináší jim jednu překážku za druhou. Jejich starší syn Pavel se narodil se vzácnou nemocí, polycystickou fibrózní dysplázii kostí, kvůli které má kosti jako ze skla. Jejich mladší syn Adam zase s těžkou poruchou autistického spektra. Rodiče to ale ani s jedním z nich nevzdali.

"Lékaři nám řekli, ať Adama dáme do ústavu, že to s ním bude těžké, že se nenaučí číst a psát, nepochopí základní návyky. Nevzdali jsme to. Dnes chodí syn do třetího ročníku gymnázia," řekla maminka chlapců Lenka Ohlídalová.

Už tak k náročné výchově ale život ještě více naložil jejich mamince Lence. Bývalá policistka pracuje jako zdravotní sestřička. Smrtelně ji ale ohrožuje vážné onemocnění. Kvůli němu již prodělala plicní embolii a třikrát ji postihla mozková mrtvice. Přestože se stále snažila pracovat jako sestřička, teď jí docházejí síly.

Související obsah

​Pro celou rodinu byl vždy největší oporou tatínek Pavel Ohlídal. Ten nejprve sloužil u speciální jednotky policie a pak u armády. Absolvoval několik misí, mezi které patřily ty v Kosovu, Iráku nebo Afganistánu. "V roce 2010 jsem prodělala cévní mozkovou příhodu s pravostranným ochrnutím. Vše zůstalo na Pavlovi, péče o postiženého Adama, o mě i o staršího nemocného syna, a také o domácnost," vypráví o těžkých chvílích Lenka.

Další neštěstí ale na sebe nenechalo čekat. "V květnu v roce 2019 jel Pavel na kole, když ho smetla řidička SUV v protisměru," vylíčila Lenka. Ačkoliv se snažil s následky nehody bojovat a vrátit se do služby, musel nakonec odejít do civilu, jelikož jej stále trápí zdravotní problémy. V listopadu podstoupil operaci. Na odškodnění za nehodu stále čeká.

Rodina se navíc teď rozhodla z Prahy přestěhovat přes celou republiku na Valašsko. Tam mají Ohlídalovi rozestavěný dům. Materiály ale zdražily, takže si rodina musela vzít hypotéku. Stavba teď tak nepokračuje a oni musí platit drahý nájem. Navíc Adam letos dosáhl plnoletosti, což znamená, že se mu snížily státní příspěvky na péči. Takže další výdaje navíc. Rodiče ho stále musí vozit do školy, která je 27 kilometrů daleko. "Jeho pokroky nám však dělají obrovskou radost a moc bychom si přáli umožnit mu studovat vysokou školu," dodala Lenka.

Spolek Vlčí máky, který pomáhá válečným veteránům, se pro Ohlídalovi rozhodl založit sbírku. Na ni můžete přispět také vy prostřednictvím webu znesnaze21, který shromažďuje nejrůznější sbírky. Rodině můžete také napsat nějaký povzbuzující vzkaz. "Výtěžek sbírky pomůže válečnému veteránovi a jeho nemocné manželce doplatit hypotéku," informuje spolek Vlčí máky.

Podívejte se na fotogalerii rodiny Ohlídalových:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz