Zahraničí

Omikron komplikuje leteckou dopravu. Aerolinky zrušily skoro osm tisíc spojů

Rychlý postup nákazy variantou omikron začal výrazně komplikovat i leteckou dopravu. Jen za prodloužený vánoční víkend musely aerolinky na celém světě zrušit téměř osm tisíc spojů. Dopravní společnosti mají problémy především s velkým počtem nemocných mezi členy palubního personálu. Největší komplikace hlásí Spojené státy.

Přes 2000 zrušených letů. To je bilance pondělního leteckého dne ve Spojených státech. Počet zaměstnanců nakažených variantou omikron roste a aerolinkám chybí členové posádek do letadel.

"Aerolinky nemohou provozovat lety bez toho, aniž by měly potřebný počet pilotů a letušek. Bezpečnost je prostě na prvním místě," upozornil analytik leteckého průmyslu Henry Harteveldt.

Přes vánoční svátky chce tento rok podle odhadů cestovat více než 100 milionů Američanů. Kvůli zrušeným spojům však musí zůstat tisíce z nich doma.

"Můj let byl zrušen o půlnoci. Strávil jsem dvě hodiny na telefonu, jestli dostanu novou letenku. Teď jsem tady na letišti a snažím se dál," řekl cestující Steven Silva.

Stejný problém řeší letecké společnosti po celém světě. V Pekingu a Šanghaji zrušili v pondělí téměř 300 letů. Z evropských letišť je nejvíce zasažené londýnské Heathrow, kde bylo v pondělí zrušeno přes 80 letů. Nejvíce problém postihuje velké letecké společnosti.

Související obsah

"Oni potřebují velký počet zaměstnanců, a pokud jde celá posádka do karantény, tak samozřejmě chybí někde jinde," vysvětlil problém Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Česka se prý problém podle expertů momentálně netýká. "Co se týká České republiky, tak se spíše ruší ty navazující lety z Česka. To znamená, ruší se ty lety, které jsou propojením do Ameriky, Afriky nebo Asie," uvedl Papež.

Aerolinky se nyní obávají návalu cestujících před Novým rokem. Očekávají také, že počet pasažérů poroste i po něm.

Tereza Masopustová, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz