Domácí

Lyžaři se vrací na hory. Podle hoteliérů je návštěvníků jako před covidem

Turisté a lyžaři si na horách vynahrazují loňský covidový rok. O vánočním týdnu je ve střediscích plno a parkoviště jsou tam zaplněná už dopoledne. Podle hoteliérů je současný stav srovnatelný s dobou před covidem.

Krkonošská střediska po ročním lyžařském půstu znovu jedou naplno. Někde je lyžařů dokonce víc než předloňskou sezonu. Provozovatelé chválí také přístup lyžařů k proticovidovým opatřením. Výrazně například narostl nákup skipasů přes internet.

"Mladší generace jede on-line, nakoupí, pak si skipasy vyzvednou v kiosku. Lidí je hodně, jsme za to rádi," pochvaluje si například provozovatel sjezdovky Petr Hynek. "Lidí je víc asi o 20 procent. Podmínky jsou super, máme tu 50 až 70 centimetrů sněhu. Lidé dodržují všechno, co musí, není žádný problém," je spokojená i provozovatelka ze skiareálu v Mladých Bucích.

Během středečního dopoledne začínaly být u vleků fronty a poznat to šlo i na parkovišti. Kolem desáté ráno už tam nebylo jediné volné místo.

Sněhu bylo dost i mimo sjezdovky a běžkaři tak ve velkém okupují upravené tratě. Na rozdíl od předešlých dnů to ale ve středu bylo bez výhledů a na řadu přišly vosky na teploty kolem nuly.

Související obsah

S návalem na horách pochopitelně stoupá i počet úrazů. Horská služba po loňském oddechu znovu vyráží do akce několikrát za den. "Orlické hory jsou plné turistů, za což jsme rádi, ale tím přibývá i úrazů. Zlomeniny předloktí, rukou nebo úrazy kolen přibývají. Měli jsme tady také vymnuté koleno u 16letého chlapce," řekl mluvčí Horské služby Orlických hor Jan Hepnar.

Mírně se změnilo složení návštěvníků. Ubylo cizinců, hoteliéři také častěji ruší rezervace kvůli covidové nákaze hostů. Většinou ale hosté nespoléhali na to, že ubytování budou shánět na poslední chvíli a rezervovali dlouho dopředu.

Covidová opatření ale stále platí. Znát budou zejména o silvestrovské noci. "Nebudeme pořádat žádný večírek ani silvestrovské oslavy. Hosté, kteří jsou u nás ubytováni, stráví silvestra v restauraci," upozornila například Klára Sovová z Luční boudy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz