Počasí

VÝSTRAHA: Hrozí vysoké nebezpečí povodní, řeky se mohou vylévat z břehů

VÝSTRAHA: Hrozí vysoké nebezpečí povodní, řeky se mohou vylévat z břehů
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) zpřísnil výstrahu. Kromě povodňové bdělosti v části Olomouckého a Libereckého kraje platí od pátečního rána také pro část Libereckého kraje vysoký stupeň povodňové pohotovosti. Meteorologové očekávají, že se voda může vylévat z řek.

Výstraha před povodňovou bdělostí platí do sobotního poledne pro Olomoucký (Litovel, Mohelnice, Šumperk, Zábřeh) a Liberecký kraj (Semily, Tanvald, Železný Brod). Meteorologové očekávají, že vzhledem k předpovídaným srážkám, oteplení a tání sněhu je možné, že na některých řekách bude platit první povodňový stupeň.

Meteorologové navíc v pátek ráno upravili a zpřísnili výstrahu. Vysoký stupeň povodňové pohotovosti platí do sobotního poledne pro Jilemnici a okolí v Libereckém kraji. Podle ČHMÚ hrozí na řekách druhý povodňový stupeň, kdy se voda může vylévat z řek.

Výstraha:

Zdroj: ČHMÚ

"Doporučujeme sledovat vývoj situace a prognózu. Je nutné také uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a hasičů," uvedli experti.

Související obsah

Podle odborníků by se lidé měli dopředu na povodně připravit. "Je lepší se vyvarovat koupání, plavání a jízdě na lodi v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů," radí meteorologové.

Už v noci Jizera v Jablonci nad Jizerou dosáhla druhého stupně povodňové aktivity. Meteorologové navíc uvedli, že v oblasti Jizerských hor a západních Krkonoš spadlo za posledních 24 hodin i přes 30 mm deště.  První povodňový stupeň je také na řece Mumlavě v Harrachově a Stanovnici na východní Moravě.

Jaké bude počasí na silvestra a na Nový rok? Podívejte se na předpověď:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz