Zahraničí

Čína spustila obří uhelnou elektrárnu. Přitom slibuje uhlíkovou neutralitu

Čína spustila obří uhelnou elektrárnu. Přitom slibuje uhlíkovou neutralitu
Elektrárna v Číně - ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Zatímco například Německo odstavuje z provozu jaderné elektrárny, Čína jde proti proudu. Před koncem roku slavnostně otevřela jednu z největších elektráren spalujících uhlí. Přitom slibuje, že po roce 2060 chce být uhlíkově neutrální.

Čína dokončila jednu z největších uhelných elektráren svého druhu v zemi. Elektrárna s 1000megawattovým reaktorem stojí ve městě Ordos, v regionu Vnitřní Mongolsko. Mezitím co ostatní země usilují o snižování skleníkových plynů, Čína se vydala jiným směrem. Není se tedy čemu divit, že čelí velké kritice. 

"Čína dokonce nějakou dobu žádné elektrárny nestavěla. V roce 2021 ovšem do provozu uvedla více nových uhelných elektráren než celý zbytek světa. Důvodem je právě to, že snižovat emise chce Čína až od roku 2026, a tím pádem dává ještě dalších pět let svým firmám možnost rozšiřovat uhelnou infrastrukturu," řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Provozovatel elektrárny je pyšný, jak se stavba povedla. "Technologie elektrárny je nejúčinnější na světě s nejnižší spotřebou uhlí a vody," uvedl její provozovatel Guodian Power Shanghaimiao Corporation.

Související obsah

Čína je zodpovědná za více než polovinu celosvětové výroby elektřiny ze spalování uhlí, ale vůbec ji to netrápí. Navíc Mezinárodní energetická agentura zjistila, že v roce 2021 se podíl elektřiny vyrobené z uhelných elektráren zvýšil o 9 %.

​Přestože Evropa čelí energetické krizi, Německo v pátek zavřelo tři další jaderné elektrárny. Patří k nim Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku, Grohnde v Dolním Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku. Do konce roku 2022 si naplánovalo zavřít všechny jaderné elektrárny. Poslední, které ukončí provoz, budou Isar 2, Emsland and Neckarwestheim II, upřesňuje web nbcnews.

Klimatickou krizi bez účasti Číny nemáme podle ekologů šanci zastavit. "Jakékoli snížení emisí bez účasti Číny nebude dostatečné. Je potřeba, aby se do snahy zastavit klimatickou krizi zapojily co nejaktivněji všechny státy na světě. Čína má plány na snížení emisí uhlíku a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060, ale současný vývoj, kdy uvádí do provozu nové uhelné elektrárny, vyvolává pochyby, zda těchto cílů dosáhne," přiblížil mluvčí Greenpeace. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz