Ekonomika

Velký úspěch Česka! Brusel uzná jádro za zelený zdroj energie

Jaderná energie bude považována Evropskou unií za zelený zdroj, vyplývá to z návrhu plánu Evropské komise, který získal list Financial Times. Dlouhodobě o to usilovaly Česko, Francie a některé další státy. Proti naopak bylo třeba Německo. Návrh plánu počítá i s tím, že za "zelené" by byly považovány i některé elektrárny spalující zemní plyn.

Evropská komise svým rozhodnutím poskytuje návod, do kterých technologií se vyplatí investovat. Nálepku jako tzv. zelený zdroj energie by měly podle návrhu, který má k dispozici list Financial Times, dostat i jádro a za určitých podmínek také zemní plyn.

"To by znamenalo, že investice do takové energetiky jsou považovány za udržitelné. Banky by pak neměly problém s jejich financováním a pojišťovny zase s pojišťováním. Bez toho je například investice do jaderné energetiky extrémně riziková, což představuje fatální problém pro hospodářství typu českého, jež se bez jádra ve svém energetickém mixu do budoucna obejde jen těžko," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Proti zařazení jádra na seznam se staví dlouhodobě Rakousko, Německo a Lucembursko. Naopak pro byli Češi nebo Francouzi. Pro obě země je jaderná energetika klíčovou a přechod na jinou bezemisní je těžko možný. Výroba energie z jádra sice emise CO2 nevytváří, problém je ale s uložením jaderného odpadu.

Za zelené by ale podle návrhu Evropské komise měly být považovány takové jaderné elektrárny, které získají stavební povolení nejpozději do roku 2045. Česko by tak mělo zvládnout výstavbu nových bloků v Dukovanech i v Temelíně.

Související obsah

​U elektráren na zemní plyn jsou pravidla přísnější, musí například vytvářet méně než 270 g CO2 na kilowatt vyrobené elektřiny, nebo musí vznikat coby náhrada uhelných elektráren.

"Plyn není nejlepší cestou, jak dosáhnout našich cílů, protože nějaké CO2 vzniká, ale alespoň je to lepší, než u uhlí," komentoval plány už v prosinci francouzský eurokomisař Thierry Breton. Ten také podpořil zařazení jádra do klasifikace mezi zelené zdroje.

"Pokud Brusel začne definitivně považovat jádro ze zelené a udržitelné, vytrhne tím velký trn z paty nové Fialově vládě, pro kterou znamená současný enormní růst cen energií klíčovou výzvu. Dlouhodobě jej v podmínkách ČR lze nejúčinněji omezit právě výstavbou nových jaderných zdrojů," dodal Kovanda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz