Počasí

V částech Česka hrozí povodně, meteorologové vydali výstrahu. MAPA

V částech Česka hrozí povodně, meteorologové vydali výstrahu. MAPA
Zdroj: TV Nova

Povodně mohou od pondělí zasáhnout jih Čech, část Libereckého kraje a sever Moravy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před prvním stupněm povodňové aktivity, někde výstraha platí do odvolání. Na Otavě a Vltavě by mohl být překročen i druhý stupeň.

Povodňovou bdělost meteorologové od pondělního poledne do odvolání vyhlásili pro části Libereckého (Jilemnice, Semily, Tanvald, Železný Brod), Pardubického (Králíky), Olomouckého (Jeseník, Šumperk, Zábřeh) a Moravskoslezského kraje (Rýmařov).

Při prvním stupni povodňové aktivity hladiny řek stoupají, voda se ale ještě nevylévá z břehů. "Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku," uvedl ČHMÚ.

Od pondělní 18. hodiny do středečního poledne výstraha platí pro Jihočeský (Český Krumlov, Prachatice, Strakonice, Vimperk) a Plzeňský kraj (Horažďovice, Sušice).

Zdroj: ČHMÚ

"V úterý by v povodí horní Otavy a Vltavy nad vodní nádrží Lipno mohl být překročen první stupeň povodňové aktivity, na některých úsecích řek i druhý stupeň," upozornili meteorologové.

Související obsah

​Přeháňky a déšť se v pondělí očekávají na celém území, v místech nad 1 000 metrů mohou být srážky smíšené nebo sněhové. Teploty mají přes den dosáhnout 8 až 12 stupňů Celsia.

​Podobně to bude i v úterý a středu, pršet má téměř všude. Teploty klesnou na 7 až 11 stupňů, respektive 3 až 7 stupňů.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz