Počasí

Alarmující varování klimatologů. Rok 2022 má být jeden z nejextrémnějších

Alarmující varování klimatologů. Rok 2022 má být jeden z nejextrémnějších
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Rok 2022 bude jedním z nejteplejších v dějinách lidstva. Před pokračujícím oteplováním planety a s ním souvisejícími vlnami extrémních veder i ničivých požárů varují britští klimatologové. Teploty prý narůstají závratným tempem.

Průměrné teploty budou oproti předprůmyslové době, datované v letech 1850 až 1900, v příštích 12 měsících o 0,97 až 1,21 stupně Celsia vyšší. Vypočítali to experti z britského meteorologického ústavu Met Office.

Svoji předpověď odvozují od několika klíčových faktorů, které počasí na Zemi ovlivňují. "Skleníkové plyny oteplují naši planetu čím dál závratnějším tempem," konstatoval klimatolog Adam Scaife.

Za první dvě dekády 21. století vzrostla průměrná teplota na Zemi o 0,7 stupně. A rok 2022 se pravděpodobně zařadí mezi vůbec nejteplejší v historii. Letos je to už poosmé, co má oteplení přesáhnout jeden stupeň, a od roku 2015 je to tak nepřetržitě. Některé oblasti jako třeba Arktida jsou navíc ve srovnání s rokem 1900 teplejší hned o několik stupňů.

Související obsah

Že by se predikce klimatologů mohla vyplnit, naznačují i údaje zaznamenané mezi lednem a zářím 2021. Loňská předpověď totiž britským odborníkům vyšla téměř úplně přesně. Zvrátit to ale ještě může známý přírodní jev La Niña.

"Ten má na světovou průměrnou teplotu dočasný chladící účinek," vysvětlil Scaife s tím, že působit ale bude nanejvýš do září.

Extrémní teploty mají dopady na přírodu, třeba Austrálii nebo západ USA už několik let po sobě v létě pustoší ničivé požáry. Ničí však také lidské zdraví, podle mnohých lékařů počasí zvýší úmrtnost na selhání srdce a mozku. Ekonomové se zase obávají, že oteplování v budoucnu zredukuje globální produkci jídla až o 30 procent.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz