Domácí

Zemědělci doufají v ochlazení. Počasí může zničit budoucí úrodu

Ochlazení si nepřejí jen na horách. Chtějí ho také zemědělci a pěstitelé. Protože nebývale teplé počasí prý ohrožuje budoucí úrodu. Zelenají se keře a rozkvétají rostliny, které by za běžných podmínek měly ještě čas. Pokud se brzy neochladí, mohlo by tím utrpět nejen zaseté obilí, ale i některé citlivé druhy ovocných stromů.

Před úly včelařů je živo a dělá jim to starosti. "Vysiluje je to, ubírá jim to energii ze zásob, které by měly využít v březnu či dubnu, když vylítávají," vysvětlil včelař Martin Pavlík.

Teplo budí ze zimního spánku i ježky. Ochránci zvířat je doporučují zatím jen přikrmovat. "Jakmile se ochladí, je potřeba hlídat, aby ježci nechodili někde v mrazu po sněhu ve dne. To je potom špatně a je potřeba volat záchrannou stanici," upozornila Nela Novotná ze záchranné stanice Archa.

Na Uherskohradišťsku v neděli teploměr ukázal 15 stupňů. "Už nám tady ve Zlechově kvete spousta sedmikrásek a rozrazilu," řekl Darek Šmíd ze Zlechova u Uherského Hradiště. V Brně kvetly růže a ve výše položeném Liberci se už zelenaly hortenzie.

"To je úplně neskutečné. Už tam jde míza, už tam jsou živiny," divil se Jiří Teplý z Agrární komory. Čtrnáctistupňové novoroční teploty přiměly k rašení například i šeřík na zahrádce pana Josefa Kujana ze Stráže nad Nisou. "Je to minimálně o tři měsíce dřív," prohlásil.

Související obsah

Mláďata papoušíků růžohrdlých se zase už vylíhla ve venkovní voliéře. "Je to hodně brzo, ale snad to vychovají," doufá zahrádkář Kujan. 

"Pokud bude teplo celý týden, tak se to probere i v tom zemědělství na polích," upozornil Teplý. Utrpět by mohlo zaseté obilí nebo citlivé ovocné stromy. "V těch teplých oblastech na jižní Moravě by to mohl být velký problém pro meruňky," předpokládá předseda ovocnářské unie Martin Ludvík.

Sníh na horách rychle taje a obleva může způsobit i lokální povodně. Meteorologové varují před rozvodněním horních toků řek na Šumavě, v Krkonoších a v oblasti Jeseníků. Výstraha zatím platí pro následující tři dny.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz