Domácí

Půjdete letos do Suchého února? První výsledky se dostaví již do týdne!

Půjdete letos do Suchého února? První výsledky se dostaví již do týdne!
Zdroj: Thinkstockphotos

Připojíte se letos opět k Suchému únoru, nebo jste dobrovolnou abstinenci alkoholu ještě nikdy nedrželi? Pokud ne, zkuste to, podle expertů se první výsledky dostaví již po týdnu.

Už jste slyšeli o Suchém únoru? Pokud ne, jedná se o kampaň, která vyzývá k dobrovolné měsíční abstinenci alkoholu. Do Česka a na Slovensko dorazila přibližně před devíti lety. Nejedná se ale o ojedinělou akci. Obdobná kampaň existuje i jinde ve světe, většinou probíhá ovšem v lednu.

Kampaň si klade za cíl snížit množství spotřebovaného alkoholu. Lidé si v rámci ní mají uvědomit, jaký mají vztah k alkoholu a zda se v jejich případě nejedná už o závislost. Rovněž také povzbuzuje ke zdravějšímu životnímu stylu spojeném s nižší konzumací alkoholu nebo úplnou abstinencí.

Láká kromě prevence alkoholismu také na zlepšení zdraví. To potvrzují i experti léčby závislostí. A co víc, první pozitivní výsledky abstinence jde podle nich pozorovat už za týden. O pozitivních vlivech abstinence se podělili s deníkem Mirror.

Související obsah

​Již po prvním týdnu abstinence byste měli pozorovat změny. Váš spánek se zlepší a rovněž se budete probouzet odpočatější. Rovněž budete také více hydratovaní, když pijete alkohol, ztratíte totiž až čtyřikrát více tekutin, než kolik jste skutečně vypili. Pokud chcete hubnout, abstinence vám také prospěje. "Pokud byste se například vzdali 175ml sklenice vína, ušetříte si 960 kalorií. Což je asi jako tři hamburgery," říkají experti na léčbu závislostí.

Pokud vydržíte i druhý týden, budou dále pokračovat pozitivní efekty prvního týdne. Pokud vás trápí časté pálení žáhy, i to by mělo po 14 dnech abstinence ustoupit. Dalším benefitem je pro vás pak množství ušetřených peněz.

Časté pití alkoholu také zvyšuje krevní tlak. Zhruba po třech týdnech "na suchu" se vám tlak začne snižovat. "Snižováním krevního tlaku můžete předejít řadě vážných zdravotních problémů," pokračují experti. 

Na konci suchého měsíce pak můžete pozorovat zlepšení pleti. "Jelikož bude vaše pokožka více hydratovaná, snížíte tak pravděpodobnost tvoření ekzémů a rovněž lupů," popisují experti. Poděkují vám také vaše játra. I měsíc bez alkoholu může totiž zlepšit jejich funkci.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz