Počasí

Nad Atlantikem se vytvořila bombogeneze. Expertka vysvětlila, co to znamená pro Evropu

Nad Atlantikem se vytvořila bombogeneze. Expertka vysvětlila, co to znamená pro Evropu
Bouře nad severním Atlantikem | Zdroj: Severe Weather Europe

Západní Evropu čeká podle meteorologů nejintenzivnější bouře zimní sezóny 2021/2022. Nad Atlantikem se totiž formuje bombogeneze, což je extrémně rychlý pokles tlaku vzduchu v tlakové níži. Prudký vítr a velké vlny se podle předpovědi rozšíří směrem k západní Evropě ve čtvrtek.

Prudká severoatlantická bouře bude podle předpovědi meteorologů ze Severe Weather Europe generovat vítr o síle hurikánů. Nejsilnější poryvy by mohly dosahovat rychlosti okolo 200 kilometrů za hodinu. Vlny mohou dosahovat výšky až 15 metrů. Bouře by měla zasáhnout západní Evropu a Island ve čtvrtek a v pátek.

"Nad Atlantikem se formuje bombogeneze – rapidní nebo též explozivní cyklogeneze, tedy extrémně rychlý pokles tlaku vzduchu v tlakové níži (za 24 hodin nejméně o 24 hPa)," vysvětlila redakci TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Bombogeneze je běžný jev. "Nad severním Atlantikem se s explozivní cyklogenezí setkáme několikrát do roka, a to zejména v zimním půlroce v oblasti teplého Golfského proudu," uvedla Honsová s tím, že tentokrát se bude se silným větrem a vysokými vlnami potýkat jih Grónska, jihozápad Islandu, Faerské ostrovy a Biskajský záliv.

V České republice se silného větru obávat nemusíme. "V únoru 2020 přinesla bouře Victorie do Česka větrné počasí. Tentokrát počasí u nás ale neovlivní," dodala Honsová. 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz