Ekonomika

Stát potřebuje ušetřit miliardy, oseká slevy na jízdné

Studenti a důchodci budou mít opět hlouběji do kapes. Úplné zrušení slev na jízdné sice ministr dopravy Martin Kupka (ODS) neplánuje, na snížení ale trvá. Pokud by prý zůstaly ve stávající podobě, státní kasu by podle něj ochudily o téměř sedm miliard korun a to už si Česká republika nemůže dovolit.

Slevy ve výši 75 procent mohou v současnosti využívat všichni studenti do 26 let a senioři nad 65 let od podzimu 2018. "Tyto slevy státní kasu vyšly celkově již na téměř 13 miliard korun a každý rok to bude rychle naskakovat. V rámci pandemie se tyto slevy utlumily, nicméně nyní lze očekávat, že opět o ně bude velký zájem," okomentoval ekonom Štěpán Křeček.

Loni za slevy pro studenty a seniory na jízdném stát zaplatil 3,5 miliardy korun, letos se předpokládá, že na ně bude muset vydat jednou tolik. Podívejte se na přehled za poslední dobu:

Zdroj: TV Nova

​Ještě před rokem chtěla bývalá opozice slevy úplně zrušit, v návrhu ke státnímu rozpočtu počítala se šestimiliardovou úsporou. Po nástupu do vlády ale obrací. "Ten zásah musíme udělat tak, abychom na druhé straně nevydávali víc peněz například z rozpočtu krajů, aby to byl opravdu zásah rozumný a citlivý," řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Související obsah

​O slevy by neměli přijít například senioři z venkovských oblastí, pro které je vlak nebo autobus jedinou možností, jak se dostat k lékaři nebo do supermarketu. Zvýhodněni by měli zůstat i školáci a studenti, jejichž rodiče mají nízké příjmy.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz