Zajímavosti

V zemi se skrýval tisíce let: Bronzový poklad uchvátil archeology

V zemi se skrýval tisíce let: Bronzový poklad uchvátil archeology
Slovenským archeologům se podařilo najít 12 vzácných bronzových šperků starých 3000 let. | Zdroj: Trenčínské muzeum

Velké nadšení vzbudil u slovenských archeologů nález tisíce let starých bronzových šperků u Trenčína. Na popisu a rozboru nálezu se podíleli i odborníci z Masarykovy univerzity v Brně.

Slovenští archeologové představili bronzový poklad, který se jim podařilo objevit u Trenčína. Šlo o bronzové šperky vyzvednuté v jednom bloku zeminy.

"Depot obsahoval kompletní výbavu šperků k ženskému kroji. Dvanácti získaným předmětům dominovala masivní štítová spona, ke které byly připnuté další šperky, a to dva šroubovitě stočené nákrčníky, dva náramky a několikadílná čelenka. Bronzový depot ještě obsahoval dvě záušnice, kulatý přívěsek, velkou poklici, malou pokličku a další nákrčník," přiblížil vedoucí výzkumu Juraj Malec.

Související obsah

​Podle Malce se dají bronzové šperky s jistotou datovat do 12. až 11. století před naším letopočtem do období lužické kultury. S výzkumem vzácných relikvií se ale nekončí, archeologové odebrali vzorky k dalším analýzám.

Na objevu a následném odborném rozboru nálezu v Trenčínském muzeu kromě pracovníků muzea spolupracovali také Krajský památkový úřad Trenčín, Občanské sdružení Hradiská a dále pracovníci Univerzity Komenského v Bratislavě a Masarykovy univerzity v Brně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz