Domácí

Vinaři se dočkali mrazu. Ledové víno tak nakonec bude

Před pár dny oteplování vinaře nepotěšilo, dokonce si mysleli, že kvůli teplu přijdou o úrodu ledového vína. Tento týden se na ně usmálo štěstí v podobě nízkých teplot, takže se mohli vydat s radostí do vinic.

Netrpěliví sběrači vína už od čtvrtečního večera nedočkavě sledovali teploměry a pomalu klesající rtuť. "Těšili jsme se na to od večera, že nám to konečně vyjde. A vyšlo to," radovala se Františka Soukalová, sběračka hroznů.

"Před dvěma lety když jsme sbírali, tak nám padal sníh. Bylo nám víc zima. Ale dneska je to perfektní. Ani slivovičku nepotřebujeme," řekla sběračka Marie Dudková. "Moje žena mě chytila za nohu a vytáhla z postele. Jinak bych nevstával," ujasnil sběrač František Soukal.

Desítka sběračů začala sbírat v Mutěnicích na Hodonínsku kolem páté hodiny ráno. To teploměr ukazoval skoro devět stupňů pod nulou. "Jsme na to čekali dva měsíce, na takovou teplotu. Příroda nám dopřála, tak si myslím, že se nám to povede," věří vinař Petr Štěpánek.

Související obsah

​Ještě před pár dny se zdálo, že z této vinařské lahůdky nic nebude. Kvůli teplu a vlhku začaly hrozny opadávat a hnít. Když nepřicházely pořádné mrazy, mnozí už v prosinci hrozny otrhaly. I kvůli zlodějům.

"Hlídat hrozny ve vinicích přes Vánoce je obrovská starost. Pokud to nehlídáte, tak riskujete, že vám to buď lidi nebo ptáci seberou," vysvětlil vinař Ctirad Králík.

Při sběru ledového vína musí být alespoň sedmistupňový mráz. Při teplotách pod nulou se i lisuje. Zpracování husté hroznové šťávy potom trvá měsíce. I proto patří ledová vína mezi nejdražší. Malé láhve stojí kolem 500 korun.

ph, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz