Zahraničí

Lidí s demencí výrazně přibude. Do roku 2050 se jejich počet ztrojnásobí

Lidí s demencí výrazně přibude. Do roku 2050 se jejich počet ztrojnásobí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Odborníci varují, že do roku 2050 by mohlo demencí trpět více než 153 milionů lidí. Jednalo by se tak oproti současné době o trojnásobný nárůst. Důvodem je nejen stárnutí populace, ale také nezdravý životní styl.

Demence je sedmou nejčastější příčinou úmrtí po celém světě a jedním z hlavních důvodů invalidity. Cílem studie zveřejněné v časopise The Lancet Public Health je snaha vědců poskytnout vládám jednotlivých zemí představu o dané skutečnosti a vysvětlit, jaká opatření by mohla pomoci.

Podle expertů by totiž v roce 2050 mohlo demencí trpět více než 153 milionů lidí. Jedná se tak o trojnásobný nárůst. "Musíme se zaměřit na prevenci a kontrolu rizikových faktorů, než vyústí v demenci," uvedla autorka studie Emma Nicholsová.

Související obsah

Vědci poukazují zejména na kouření, vysokou míru obezity nebo cukrovky, které dle nich k demenci přispívají. "I malé pokroky v prevenci demence nebo jejího oddálení by přinesly pozoruhodné výsledky. Aby to bylo možné, je nutné v každé zemi snížit dopad těchto rizikových faktorů," doplnila Nicholsová.

Ve studii odborníci odhadují, že například v Evropě by mohl počet případů lidí s demencí stopnout z osmi milionů na téměř 14 milionů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz