Domácí

Město v Čechách se vylidňuje. Nahlašte si trvalý pobyt, dáme vám peníze, slibuje

Řada obcí v Česku bojuje s úbytkem obyvatel, a tak radnice vymýšlejí, jak lidi znovu přilákat. Například v Třemošnici na Chrudimsku dostane každý, kdo si tam zřídí trvalé bydliště, 5 000 korun. Město se totiž nechce dostat pod kritickou hranici 3 000 obyvatel, protože pak by nedosáhlo na vyšší dotace.

Mnoho českých obcí bojuje s odlivem obyvatel do měst. Proto vymýšlí způsoby, jak je zpátky nalákat. Například Josef Novotný má v Třemošnici trvalé bydliště. "Mně se tady žije dobře, někdy to je teda na vážkách, ale jinak je to dobré," řekl.

Jenže za posledních 10 let ubylo ve městě 140 lidí. "Lidé ubývají, generace stárne," vysvětlil starosta Třemošnice Miroslav Bubeník (za SNK ED). Spousta lidí tam sice žije, ale trvalé bydliště nemá. Pokud to změní, radnice jim dá 5 000 korun.

Města se mezi sebou doslova přetahují o každého občana. Čím víc lidí, tím víc investic a šancí na vyšší dotace. "Máme připravenou velkou investici rekonstrukce koupaliště. By mohl být problém, pokud bychom klesli pod tři tisíce obyvatel," vyjasnil Bubeník.

Příspěvek na obyvatele řeší rozpočtové určení daní. Nejvíc je na hlavu v Praze, a to skoro 45 tisíc korun. Nejhůř jsou na tom malé obce. Ve výpočtu je množství obyvatel ale jen jedno z kritérií. "Přihlíží se k výměře katastrálního území obce, počtu zaměstnanců či počtu žáků ve školách a školkách," přiblížil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Dochází k příjmovým nerovnostem mezi obcemi. Kvůli odlivu lidí jsou některé podfinancované a nemají třeba na chodníky. "Největší problém je to u satelitů, kde lidé mají trvalé bydliště v předchozí obci," dodal ekonom Křeček.

V Třemošnici projevil zájem o pětitisícovou dotaci zatím jen zlomek lidí. Podle ekonomů je totiž změna trvalého bydliště hodně zařizování.

Musíte si změnit občanský průkaz a další doklady. Nahlásit změnu na finančním úřadě a na zdravotní pojišťovně. Dále na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a u banky. "Do toho se lidem nechce, tomu se vyhýbají," poznamenal Křeček.

Třeba v Itálii bojují proti vylidňování mnohem štědřeji. Ve vesnicích v Molise úřady nabízely novým obyvatelům odměnu dokonce 600 tisíc korun. Museli v nich nejen bydlet, ale i podnikat.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz