Zajímavosti

Rekordní úlovek. Paleontologové objevili pravěké podmořské monstrum

Rekordní úlovek. Paleontologové objevili pravěké podmořské monstrum
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Kdysi pánem moří, dnes jen kostrou. Desetimetrovou fosilii gigantického ryboještěra objevili paleontologové v anglickém Rutlandu. Jedná se o vůbec největší nalezený exemplář na území Británie.

Zkamenělá kostra ichthyosaura ležela poblíž dnešní vodní nádrže Rutland Water téměř 180 milionů let. Kromě toho, že jde se svými deseti metry o největší fosilii pravěkého postrachu moří, je také téměř kompletní, což není u takto starých nálezů vůbec běžné.

Paleontolog Dean Lomax, který vedl vykopávky, oznámil dnes ráno na svém twitteru vyproštění druhohorního obra ze země. "Bylo mi ctí vést tuto expedici a odhalit tohoto neuvěřitelného jurského giganta z jeho pravěké hrobky v Rutlandu," jásal Lomax nad ukončením vykopávek.

Podle BBC News fosilii objevil už během loňského února ochranář Joe Davis. K vykopávkám ale paleontologové s pomocí dobrovolníků přistoupili až nyní.

Ichthyosauři se vyskytovali v různých velikostech. Rutlandský ryboještěr je se svými deseti metry rekordmanem. Samotná jeho lebka měřila dva metry a vážila okolo tuny.

Související obsah

​Paleontologové se fosilií budou podrobně zabývat. Jakmile výzkum skončí, může se kostra vrátit zpět na své místo u vodní nádrže. Vodárenská společnost Anglian Water, které rutlandská nádrž patří, by totiž ráda fosilii trvale vystavila poblíž a už teď shání prostředky pro vznik její expozice.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz