Domácí

Známá česká zpěvačka slaví jubileum. Věře Wajsarové je 70 let

Známá česká zpěvačka slaví jubileum. Věře Wajsarové je 70 let
Zpěvačka Věra Wajsarová Zdroj: Profimedia

Jedenáctý lednový den letošního roku slaví sedmdesáté narozeniny zpěvačka Věra Wajsarová. První dámou českého šansonu vždy byla Hana Hegerová, ale posledních 40 let jí elegantně dýchala na záda právě Wajsarová.

Jak by ne, vždyť během studií na konzervatoři jí byla právě Hegerová profesorkou a logicky i vzorem. Stejně jako ona dokázala Věra do svých písní vložit osobitost a zaujmout nejen šansonové publikum. A právě v úterý tato významná česká šansoniérka slaví 70. narozeniny.

Osud jménem Petr Novák

První roky po škole získala angažmá v divadle v Teplicích, ale v polovině 70. let přišla osudová nabídka od Petra Nováka, který se chystal restartovat svoji kariéru. Věra se začala věnovat výhradně zpěvu, a navíc v doprovodné skupině George and Beatovens potkala svého manžela –⁠ baskytaristu a skladatele Oldřicha.

Na albu Kráska a zvíře zpívá s Novákem hit Co je to láska, který jí otevřel dveře do televize i rozhlasu a vzápětí přišly velmi úspěšné singly Cizí tvář na polštáři, Proč nepřišel si dřív nebo Stárnoucí snílek. V roce 1982 s manželem založili skupinu Minimum. Píseň Záření příjemně žánrově oživila Bratislavskou lyru a prvnímu elpíčku Země Delfínie nebylo co vytknout.

Související obsah

​Rodný kraj vrátil hlas

Po revoluci se Věra věnovala dabingu, když ze dne na den přišla o hlas. Lékaři jí doporučili změnu prostředí, a tak manželé odešli z Prahy pod horu Kozákov, kde založili farmu. Byl to návrat do rodného kraje, protože v nedalekém Jičíně se Věra narodila.

Po více než deseti letech se jí hlas vrátil a znovu mohlo začít koncertování a nahrávání alba Měsíc sebevrahů. To další natočila Věra během dvou koncertů v Malostranské besedě, což byl vydařený projekt syna Petra. Za téměř 50 let nenazpívala Věra Wajsarová písničku, se kterou by sklouzla do lacinosti či nevkusu a své posluchače si její tvorba bude nacházet stále dál.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz