Zajímavosti

Před 100 lety byl vynalezen inzulin. Experimentální lék tehdy dostal 14letý chlapec

Přesně před sto lety poprvé pomohl pacientovi s cukrovkou inzulin. Do té doby to byla smrtelná nemoc. V Česku má diabetes asi milion lidí a na celém světě necelých 400 milionů.

Cukrovkou trpí i 60letý pan Mirek, kterému na nemoc přišli náhodou před 10 lety při běžné lékařské kontrole. "Neměl jsem žádné problémy. Nic. Nevěděl jsem o tom," svěřil se pan Mirek.

I díky inzulínu dnes vede pan Mirek plnohodnotný život. Cukrovka je onemocnění, při kterém organismus není schopen dodávat dostatečné množství inzulinu, a to vede k vzestupu hladiny cukru v krvi.

"Bral jsem prášky, to mi moc nepomohlo. Tak si píchám inzulin třikrát denně. Chodím na ryby a žiji tak, jak kdybych byl zdravý," popsal svou situaci muž.

Související obsah

​Inzulin objevili dva kanadští lékaři a poprvé ho použili před sto lety.  A rovnou k záchraně života. "Byl to tehdy čtrnáctiletý chlapec Leonard Thompson, člověk, který byl na prahu smrti a inzulin mu zachránil život," popsal diabetolog Jan Šoupal.

Poprvé v dějinách lidstva byli lékaři schopni úspěšně léčit smrtelnou nemoc. Nedostatek tohoto hormonu může mít fatální následky. "Nejčastěji to vyústí v poruchu vědomí. Může dojít až k metabolickému rozvratu," vysvětlil Marek Dvořák, lékař urgentní medicíny FN Motol.

U zdravého člověka totiž inzulin produkují Langerhansovy ostrůvky ve slinivce. V průběhu let se výrazně měnil i způsob jeho aplikace. Cukrovku dělíme na dva typy. Zatímco ten druhý postihuje většinou lidi v pokročilém věku, s prvním typem se lidé už rodí.

Související obsah

​"Když se setkají s nějakým virem nebo nějakým podnětem z vnějšku, tak se jejich obranyschopnost zaměří nejen na zničení toho viru, ale bohužel taky zničí vlastní buňky, které produkují inzulin,“ řekl Milan Kvapil, přednosta Geriatrické interní kliniky FN Motol.

Cukrovkáři by měli dodržovat přísný režim, a to nejíst sladké, nepít alkohol, dostatečně se hýbat a hlídat si hladinu cukru.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz