Zajímavosti

Uhynul krysí hrdina. Magawa pomohl zneškodnit více než stovku min

Uhynul krysí hrdina. Magawa pomohl zneškodnit více než stovku min
Zdroj: Profimedia

Kambodža se loučí s chlupatým hrdinou. Ve věku osmi let uhynul krysí sameček Magawa, který během své kariéry pomohl vypátrat více než sto nášlapných min a dalších výbušnin. Informaci zveřejnila belgická nezisková organizace APOPO, která Magawu vycvičila.

Magawa byl samečkem krysy obrovské, které se v přírodě vyskytují v subsaharské Africe a můžou vyrůst až do velikosti kočky. APOPO, která v rámci projektu HEROrat cvičí hlodavce k hledání nášlapných min, odvezla tehdy tříletého krysáka do Kambodži v roce 2016, kde začal své životní poslání.

Používání hlodavců k hledání min je celkem běžnou praxí. Dokáží je totiž vyčenichat stejně dobře jako psi, díky své malé hmotnosti jim ale nehrozí, že výbušninu odpálí. Magawa byl ve svém oboru rekordmanem s více než stovkou odhalených a zneškodněných min.

Související obsah

​Podle APOPO Magawa uhynul věkem. Do důchodu odešel minulý rok, kdy mu byla udělena prestižní zlatá medaile PDSA, která je vyhrazená pro zvířecí hrdiny.

Nášlapné miny jsou velkým problémem nejen v Kambodži, ale i dalších zemích zasažených válkou. Mnohdy bývají aktivní i po letech a je velmi obtížné je objevit a zneškodnit. Díky práci krys a dalších zvířat, jako byl Magawa, se však toto nebezpečí rok od roku snižuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz