Zajímavosti

Slunce, seno, realita. Farmář nasadil kravám virtuální brýle, aby lépe dojily

Slunce, seno, realita. Farmář nasadil kravám virtuální brýle, aby lépe dojily
Zdroj: profimedia.cz

Farmář Izzet Kocak z Turecka se rozhodl, že podpoří dojivost svých krav v zimních měsících, kdy musí být ustájené v kravínu. Některým z nich tak nasadil virtuální brýle, aby si připadaly, že jsou stále venku na pastvě.

Příběh, který připomíná slavnou scénu z legendární české komedie Slunce, seno od Zdeňka Trošky – tak by se dal nazvat krok tureckého farmáře Izzeta Kocaka, který se rozhodl využít moderní technologie k podpoře dojivosti svých krav.

Farmář totiž vybavil své krávy brýlemi pro virtuální realitu, aby si myslely, že se stále nachází na letních pastvinách, informuje Daily Mail.

Související obsah

​Kocak vyzkoušel brýle na dvou svých kravách poté, co si přečetl studii o tom, že díky příjemným scénám jsou krávy šťastnější a produkují více mléka. A pokus se podle jeho slov opravdu podařil, jelikož dojivost krav stoupla o několik litrů. 

"Sledují zelenou pastvinu, což jim dodává emocionální vzpruhu. Jsou méně vystresované," řekl farmář s tím, že virtuální brýle pro krávy byly už dříve otestovány na farmě v Moskvě. Na technologii spolupracovali veterináři i farmáři tak, aby mohli dobytku přenést zážitek z letního pole. I když nejsou barvoslepé, krávy nevidí červenou nebo zelenou a vnímají pouze matné odstíny žluté a modré.

Izzet, který už dříve svým 180 kravám pouštěl také klasickou hudbu na uvolnění, dodal, že plánuje zakoupit dalších deset souprav virtuálních brýlí.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz