Domácí

Stíhání Vlasty Parkanové definitivně skončilo. Táhlo se téměř deset let

Stíhání Vlasty Parkanové definitivně skončilo. Táhlo se téměř deset let
Vlasta Parkanová | Zdroj: Mediafax

Stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) v kauze nákupu letounů CASA definitivně skončilo. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se rozhodl nepodat v kauze dovolání. Trestní stíhání se táhlo skoro deset let.

Vrchní státní zastupitelství v Praze žádalo po Střížovi podání dovolání. Soudy totiž loni Vlastu Parkanovou a jejího podřízeného Jiřího Staňka osvobodily. Nejvyšší státní zástupce se rozhodl dovolání nepodat. Uvedl to v tiskové zprávě.

"Nejvyšší státní zástupce nemá pochybnosti o tom, že trestní stíhání bylo ve věci vedeno důvodně, stejně tak důvodně byla ve věci i podána obžaloba na oba obviněné, která se opírala o rozsáhlý důkazní materiál," napsal mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. "Zákonné podmínky k podání dovolání v neprospěch obviněných ve věci dány nejsou," zdůraznil ale.

Vláda Mirka Topolánka (ODS) rozhodla o zakoupení transportních letounů CASA za 3,5 miliardy korun v roce 2009. Staněk a Parkanová byli stíhaní od roku 2012, podle obžaloby totiž byla zakázka předražená. Oba vinu od začátku odmítali.

Související obsah

Obvodní soud v Praze 6 loni exministryni i jejího podřízeného osvobodil. Podle soudkyně nebylo prokázáno, že způsobili státu škodu. S tím souhlasil i odvolací soud. "Nezbývá než akceptovat skutkové závěry soudů, že po celkově provedeném dokazování je dána pochybnost o stanovení přiměřené ceny uvedených letounů," uvedl ve čtvrtek Malý.

Státní zástupce Jan Kořán podal na oba obžalobu v roce 2015. Pro Staňka žádal pětileté vězení, pro Parkanovou dvouletou podmínku. Oba navíc měli zaplatit milionové pokuty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz