Zahraničí

Itálie si připomíná smutné výročí. Před 10 lety ztroskotala Costa Concordia

Itálie si ve čtvrtek připomíná smutné výročí. Je to deset let, co došlo k jedné z nejhorších námořních nehod. Roku 2012 narazila 13. ledna hotelová loď Costa Concordia na útes poblíž Toskánska. Nehodu nepřežilo 32 lidí. Kapitán lodi tehdy v krizové situaci podle soudů selhal.

Krátce před desátou hodinou večer se Costa Concordia náhle otřásala. Tisíce lidí na palubě neměly tušení, co se děje.

"Snědli jsme první chod a byli jsme připravení na druhý, když se najednou ozvala rána, hlasitý zvuk, světla zhasla, popadal nábytek a my jsme se svalili jeden na druhého. Bylo to jako zemětřesení," popsal havárii jeden z přeživších. 

Výpadek elektřiny způsobila voda ve strojovně. Loď ale zůstala stabilní a kapitán tak ještě hodinu s 50metrovou dírou v trupu pokračoval v plavbě. Až poté nařídil evakuaci. 

Související obsah

Evakuace trvala šest hodin a z lodi se bohužel nepodařilo zachránit všechny včas. Kdo si ale zachránil krk, byl právě kapitán Francesco Schettino, který se nehodlal držet pravidla, že by měl potápějící se loď opustit až jako poslední. V roce 2016 ho italské soudy poslaly za profesní selhání, které stálo život 32 lidí z řad posádky i pasažérů, na 16 let za mříže.

Lidé se shodují na tom, že jako pravý kapitán lodi se naopak zachoval 33letý číšník Russel Rebello, který až do posledního dechu bojoval za záchranu pasažérů. Sám ale nepřežil.

"Můj bratr splnil svou povinnost. Přišel o svůj život, když chránil ostatní. Jsem na něj moc pyšný. A myslím, že i on by byl na sebe hrdý, protože zachránil tolik lidí. Víc k tomu říct nedokážu," prohlásil bratr číšníka Kevin Rebello. Příbuzní obětí i přeživší nehody se v přístavu scházejí od středy plní emocí.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz