Naše Česko

Zahrada ve Dvoře Králové se pyšní přírůstky, narodily se tam miniaturní antilopky

Zahrada ve Dvoře Králové se pyšní přírůstky, narodily se tam miniaturní antilopky
Zdroj: Safari park Dvůr Králové

Safari park ve Dvoře Králové se může pochlubit novými přírůstky. Na Vánoce se tam totiž narodilo hned několik samic chocholatky červené a dikdika. Obě antilopy jsou v zoologických zahradách vzácné a jejich množení je rarita. Safari park obě odchoval jako první v zemi.

Jedná se o nejmenší antilopy, které mohou lidé v zoologických zahradách vidět. Chocholatka červená nebo také křovinná patří k nejmenším antilopám světa, váží jen kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 cm. Svou velikostí tak připomíná malé plemeno psa. 

"Hmotnost malé samice je kolem jednoho kila," upozorňuje zoolog Luděk Čulík na kapesní rozměry mimořádného přírůstku chocholatky červené. Malá samice, jenž ošetřovatelé říkají Kaia, vyrůstá po boku své matky, ale ošetřovatelé ji krmí náhradní stravou. "Nejsme si jistí, že pije – ve stáji jsme proto instalovali kameru, která chování dvojice sleduje," doplňuje zoolog.

Související obsah

Na celém světě je v zoologických zahradách chováno jen 40 chocholatek červených, z toho 28 jich je chováno v Evropě. Za posledních rok se narodilo na celém světě v zajetí jen 12 mláďat.

Podle safari parku je velkým úspěchem i narození antilopy rodu dikdik, která žije v polopouštích a váží zhruba jenom šest kilo. "Malé samici říkáme Doris a odchov probíhá zatím bez problémů. Jak ukázala kontrola, je mládě zdravé a vitální," řekla vrchní ošetřovatelka Monika Darvašová.

Obě mláďata zůstávají i s matkami v teple zimních stájí. Do venkovních výběhů se podle ošetřovatelů vypraví, až to dovolí počasí.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz