Zajímavosti

VIDEO: Češku vyděsilo UFO. O blikající záhadě nemají jasno ani experti

Na redakci TN.cz se ve čtvrtek obrátila paní Klára z Chvaletic, která natočila podivný úkaz na noční obloze. Pozoruje ho už několik dnů a dostala strach, že by mohlo jít klidně i o mimozemšťany. Podle expertů je tato verze vysoce nepravděpodobná. S čím se ale Češka setkala, nedokážou přesně určit.

"Od sobotního večera vidím na obloze tohle, sama nevím, co to je. Nejdříve byl v sobotu jeden, v neděli tam nic nebylo, v pondělí tam byly dva a postupně po dnech jich tam bylo deset. Vždy, když chodím ven, tak se dívám na oblohu. Já si myslím, že buď to jsou nějaké satelity, anebo mimozemšťani. Včera nám tady blbly sítě, nikdo se nikomu nemohl dovolat. Byly tady výpadky."

Těmito slovy popsala paní Klára video, které natočila v oblasti Chvaletic na Pardubicku. Záznam poslala do redakce TN.cz, protože chtěla zjistit, s čím má tu čest. My jsme se obrátili na odborníky z několika oborů, aby nám pomohli záhadu vysvětlit.

"Obávám se, že s počasím to nemá nic společného," reagovala na dotaz TN.cz jako první meteoroložka Dagmar Honsová. A příliš jasno neměl ani tajemník Astronomického ústavu AV ČR Pavel Suchan. "Je to klasický případ, kdy k tomu nelze nic říct. Fotografie zjevně zobrazují malý až bodový objekt ve velkém zvětšení, dokonce příliš velkém, takže je ten objekt rozmazaný díky chvění vzduchu a opravdu k tomu nelze nic říct. Druhý fakt je nedostatečný popis," reagoval.

Související obsah

​S mimozemšťany by byl prý ale zdrženlivý. "Pravděpodobnost, že se s mimozemským životem potkáme během krátké lidské existence na stejném místě jinak neskutečně rozlehlého vesmíru vlastně v jeden okamžik, je pranepatrná," uvedl. Podle něj lidé mnohdy nahlašují jako mimořádné objekty běžné věci. "Tedy by to mohly být hvězdy při různé průzračnosti oblohy, samozřejmě se nabízejí umělé družice Země, tedy satelity. Poslední roky létají po obloze družice satelitní sítě Starlink, které v době krátce po jejich vypuštění na oběžnou dráhu na obloze vytvářejí vláčky družic za sebou," uvedl.

A podobně se vyjádřil i záhadolog Vladimír Šiška, jenž se coby šéf projektu Záře léta zaměřoval na zaznamenávání a vyhodnocování poznatků o UFO. "Těch věcí, které by to mohly být, je opravdu hodně. Pokud se to pohybovalo přímočaře, tak určitě satelity, mimochodem družice Starlink teď létají v celých řadách. Pokud se to moc nepohybovalo a jen tak poskakovalo víceméně na místě, pak může jít i o jasnou hvězdu a scintilaci –⁠ to je optický klam, vytvářející dojem, že se objekt pohybuje a mění barvy," sdělil.

Tomuto tvrzení by nahrávalo i vyjádření, které nám paní Klára poskytla o něco později. "Mění to barvy. Jsou žluté, zelené, modré, červené, různé. Když jsem to viděla poprvé, tak jsem se bála. Přibližovalo se to, tak jsem típla půlku cigára a šla jsem hned domů," popsala TN.cz.

Scintilace se projevuje nejvíce nízko nad obzorem. Na rozdíl od planet, zářících poměrně stálým světlem, se hvězdy mihotají – intenzita jejich světla je nestálá a někdy se zdá, že blikají. Čím blíže k obzoru, tím je tento efekt silnější. "Jsou to náhodné změny intenzity hvězdy způsobené lomem na vrstvách atmosféry, zejména rozdíly v hustotě a teplotě. Pozorovateli se zdá, že hvězda bliká, a někdy dokonce poskakuje. Někdy se kvůli různému lomu světla v daném okamžiku mění i barvy," vysvětlil Šiška. "O těch mimozemšťanech bych samozřejmě uvažoval až poté, co bychom vyloučili všechna konvenční vysvětlení," dodal nadneseně.

Zkratka UFO pochází z anglického Unidentified Flying Object, tedy neidentifikovaný létající předmět. Nejčastěji si lidé pod tímto pojmem představují různé mimozemské talíře. V praxi jde o jakýkoliv předmět na obloze, který člověk není schopen racionálně vysvětlit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz