Zahraničí

Kennedyho vrah zůstane ve vězení, rozhodl kalifornský guvernér

Kalifornský guvernér Gavin Newson odmítl ve čtvrtek podmínečně propustit vraha senátora a prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho, který si odpykává doživotní trest. Nyní sedmasedmdesátiletý Sirhan Sirhan podle něj zůstává hrozbou pro společnost a nepřevzal odpovědnost za zločin, který změnil americkou historii.

Palestinský uprchlík křesťanského vyznání Sirhan zastřelil Kennedyho v roce 1968 ve svých 24 letech v hotelu Ambassador v Los Angeles, postřelil dalších pět lidí. Dvaačtyřicetiletý politik slavil klíčové vítězství v demokratických primárkách a stal se favorizovaným uchazečem o prezidentský úřad, který zastával už jeho bratr John F. Kennedy, zastřelený v Dallasu o čtyři a půl roku dříve.

Demokratický guvernér Newson odmítl doporučení komise pro podmínečné propuštění, která navrhovala Sirhana poslat na svobodu. Byla to už 16. žádost vězně, který dostal původně trest smrti, ale ten byl v Kalifornii v té době pozastaven, což změnilo rozsudek na doživotí, uvedla americká média.

Související obsah

​Guvernér, jehož pracovnu i dům zdobí mimo jiné společná fotografie jeho otce s Robertem F. Kennedym, označil jeho vraždu za jeden z nejznámějších zločinů v historii Spojených států, jenž byl utrpením nejen pro tehdy těhotnou Kennedyho ženu a jeho deset dětí, ale poškodil i americký lid, který RFK chtěl za prezidenta. Připomněl, že v roce 1973 zajali teroristé deset rukojmí na americké ambasádě v Súdánu a když nebyl splněn jejich požadavek na propuštění Sirhana a dalších vězňů, zabili tři diplomaty.

Sirhan podle guvernéra nepřevzal za svůj čin dodnes odpovědnost. Vrah tvrdí, že byl opilý, že sice střílel, ale nepamatuje si, že by Kennedyho zabil. Jeho motivem prý byla politikova podpora Izraele. Senátor zemřel po převozu do nemocnice.

Žádost o propuštění rozdělila rodinu Kennedyů. Zatímco synové Douglas a Robert F. Kennedy junior s ní vyslovili souhlas, vdova Ethel a zbylí potomci se postavili tvrdě proti.

Sirhanova právnička avizovala, že se proti rozhodnutí guvernéra odvolají k soudu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz