Domácí

O víkendu začíná sčítání vodních ptáků. Udělejte si příjemný výlet k rybníku

O víkendu začíná sčítání vodních ptáků. Udělejte si příjemný výlet k rybníku
Ilustrační foto. Zdroj: profimedia.cz

Stovky ornitologů v Česku a tisíce dalších ve 143 zemích světa vyrazí o víkendu na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží, kde budou sčítat vodní ptáky. Zapojit se můžete i vy.

Mezinárodní sčítání vodních ptáků se neobejde bez nepostradatelné pomoci dobrovolníků. Více než 400 českých ornitologů bude o víkendu 15. a 16. ledna sčítat vodní ptáky na více než 800 lokalitách na řekách, rybnících, přehradách i průmyslových vodách po celém našem území.

"Loňské sčítání přineslo nebývalé počty severských kachen hvízdáků eurasijských nebo také vysoké počty kopřivek obecných, které využívají naopak zimoviště spíše na jih od našeho území. Letos se zdá, že budou zjištěny nižší počty severských husí," říká Zuzana Musilová, koordinátorka sčítání v Česku.

Související obsah

​Projekt přináší jedinečné informace o tom, jak populace vodních ptáků reagují na globální klimatické změny i změny životního prostředí. Sčítání v Česku organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.

Zapojit se můžete na těchto webových stránkách zde. Nejdřív je potřeba se registrovat a poté přihlásit k dané lokalitě. Pak už jen stačí vyrazit do přírody a pozorovat vodní hladiny. 

Související obsah

​Vodní ptáci mění svá zimoviště

Sčítání poskytuje informace o velikosti populací vodních ptáků. Přibližuje i údaje o tom, kde se nacházejí významná zimoviště, jak ptáci reagují na extrémní výkyvy počasí. Současné změny klimatu mění zažité zvyky vodních ptáků. Mění se místa, kde zimují, kde se rozmnožují, i početnost jednotlivých druhů.

Mírné zimy jednotlivým druhům dovolují posunout svá evropská zimoviště severovýchodním směrem, chladné zimy je naopak tlačí na jihozápad kontinentu. Tyto změny vytvářejí nové výzvy pro výzkum i ochranu vodních ptáků, kdy mnozí ptáci mohou zimovat i mimo území, která jsou chráněná.

Vláda chce českého národního ptáka! Který to má být?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz