Zahraničí

Drama v USA: Únosce držel v texaské synagoze několik rukojmích

Zatím neznámý únosce držel v sobotu v synagoze v Colleyville v Texasu v USA čtyři rukojmí. Texaský guvernér Greg Abbot v neděli nad ránem oznámil, že všichni rukojmí držení v synagoze jsou už v bezpečí. Podle mluvčího policie v Colleyville byla úspěšně provedena záchrana rukojmích a další informace k události budou zveřejněny na tiskové konferenci, informuje CNN.

Policie obdržela volání na tísňovou linku 911 v sobotu v 10:41, řekl policejní šéf Colleyville Michael Miller na tiskové konferenci. Únosce vstoupil do synagogy během online přenosu bohoslužby prostřednictvím aplikací Facebook a Zoom a vzal čtyři lidi jako rukojmí. Dodal, že všichni byli dospělí.

Zvláštní agent FBI v Dallasu Matthew DeSarno řekl, že úřady stále vyšetřují motiv podezřelého, ale věří, že "byl jedinečně zaměřen na jednu záležitost a ta se konkrétně netýkala židovské komunity".

Poté, co únosce vzal rukojmí, přišli ke slovu vyjednavači FBI, kteří s ním byli v neustálém kontaktu. Policejní seržantka Dara Nelsonová řekla CNN, že veřejnosti v tuto chvíli už nehrozilo žádné nebezpečí. Nebyla hlášena žádná zranění a policie evakuovala nejbližší okolí synagogy. Únosce původně držel v synagoze čtyři rukojmí, pozdě odpoledne byl propuštěn jeden muž.

Související obsah

Během vyjednávání řekli dva policisté CNN, že vyšetřovatelé se domnívají, že únos rukojmích by mohl být motivován touhou osvobodit pákistánskou vědkyni Aafii Sidiqquiovou, která si odpykává 86letý trest v zařízení v Texasu. V roce 2010 byla odsouzena na základě sedmi obvinění, včetně pokusu o vraždu a ozbrojeného útoku na americké důstojníky v Afghánistánu.

Domněnka vyšetřovatelů se opírala jak o rozhovory se samotným únoscem, tak o fragmenty audiozáznamu živého přenosu ze synagogy na facebooku, uvedli úředníci. Policie vyzvala veřejnost, aby se této oblasti vyhýbala. Podle stanice ABC News nebylo jasné, zda byl únosce ozbrojen. Měl mít u sebe batohy a řekl, že má výbušniny. 

Policejní oddělení Colleyville uvedlo, že na místě probíhala operace speciální jednotky SWAT. "Žádáme vás, abyste se této oblasti vyhýbali. Budeme i nadále poskytovat aktualizace prostřednictvím sociálních médií," uvedla během operace policie. Colleyville se nachází asi 15 mil severovýchodně od Fort Worth.

V neděli nad ránem texaský guvernér Greg Abbot na svém twitteru oznámil, že všichni rukojmí jsou už v bezpečí. K okolnostem jejich propuštění však neuvedl žádné další podrobnosti. Podle novinářů CNN byl směrem od synagogy slyšet výbuch a ozvala se střelba. Mluvčí policie Colleyville krátce na to oznámil, že šlo o úspěšnou záchranu rukojmích.

Prezident Joe Biden pochválil představitele bezpečnostních složek za záchranu čtyř rukojmích v synagoze v Colleyville v Texasu a odsoudil antisemitismus v prohlášení, které v sobotu večer vydal Bílý dům.

Podle nejmenovaného policejního úředníka, který pod podmínkou anonymity hovořil s Associated Press, byl únosce prohlášen za mrtvého. Okolnosti jeho smrti však neupřesnil. Úřady později uvedly, že únosce identifikovaly, ale zatím nemohou zveřejnit jeho totožnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz