Domácí

53 let od upálení Jana Palacha: Česko v neděli uctilo jeho památku

Česko si v neděli připomnělo památku Jana Palacha. Studenta, který se před 53 lety upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Svým činem chtěl reagovat na rezignaci lidí, a chtěl je tak vyburcovat k odporu.

16. ledna 1969 se Jan Palach v půl třetí na Václavském náměstí polil hořlavinou, zapálil a následně se rozběhl od kašny Národního muzea přes křižovatku. Kabátem se ho snažil uhasit výhybkář dopravního podniku. Palach byl následně s těžkými popáleninami převezen do nemocnice, kde lékaři bojovali o jeho život. O tři dny později ale zemřel.

"Z toho, co říkali jeho kamarádi a rodina, tak to byl člověk spíše přemýšlivý a s vážným zájmem o veřejné dění. Dost špatně snášel formy bezpráví, nespravedlnosti a snažil se proti tomu protestovat," řekl historik Jakub Jareš.

Související obsah

​Jeho pohřeb se stal manifestací za svobodu a demokracii. Obřadu se zúčastnilo 200 tisíc lidí. Na Václavské náměstí už od nedělního rána přicházeli lidé, aby na pomník Jana Palacha položili květiny a zapálili svíčky.

Přišla i řada politiků, a to například předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Jeho čin měl jednoznačně smysl, protože všichni si můžeme připomenout ty události Palachova týdne v roce 1989, které na jeho smrt navazovaly, respektive které vznikly jako připomínka jeho smrti," prohlásila Pekarová Adamová.

Související obsah

​"Jan Palach obětoval to nejcennější, co měl, a to svůj život. Obětoval ho pro svobodu a demokracii a ideály svobody. A já myslím, že bychom neměli na jeho činy zapomínat," myslí si ředitel Národního divadla Michal Lukeš.

Palachův odkaz má přesah i do dnešní doby. A řada lidí si stále připomíná jeho slova z nemocnice "člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí".

Jan Houška, TN.cz, Kristýna Bezděková TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz