Zahraničí

Chorvati se chystají do eurozóny. Ceny budou zobrazovat v kunách i eurech

Chorvati se chystají do eurozóny. Ceny budou zobrazovat v kunách i eurech
Zdroj: Profimedia

V Chorvatsku by se od 1. ledna příštího roku mělo platit eury. Předseda tamní vlády Andrej Plenković tedy na pondělní tiskové konferenci oznámil, že už od 5. září se budou všechny ceny zobrazovat nejen v kunách, ale také v eurech.

"Přesně za rok už budeme v obchodech platit pouze v eurech," řekl v pondělí chorvatský premiér. Tamní občané by se tedy podle něj měli připravit. Právě proto budou od 5. září ve všech obchodech zobrazovány ceny jak v kunách, tak v eurech, uvedl chorvatský portál hr.n1info.com.

Do eurozóny vstupuje Chorvatsko proto, že jeho ekonomika je se zbytkem Evropy blízce svázaná, prohlásil Plenković. Sedmdesát procent příjmů z cestovního ruchu pochází z členských zemí Evropské unie. 

Související obsah

"Vyzýváme občany, kteří mají doma větší obnosy v kunách, aby si je dali do banky. Automaticky budou převedeny na eura," uvedl předseda chorvatské vlády. Kuny půjdou na eura v zemi převést dalších pět let po vstupu do eurozóny.

Vstup Chorvatska do eurozóny už v roce 2023 musí ještě schválit Evropská komise a Rada Evropské unie. Do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II bylo Chorvatsko přijato v červenci roku 2020. Před přijetím eura v něm musí být minimálně dva roky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz