Zahraničí

Maďaři bojují proti zdražování razantně. Mělo by se Česko inspirovat? ANKETA

Poměrně razantně se snaží proti zdražování bojovat vláda maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten usiluje o znovuzvolení a se stoupající mírou inflace bojuje zavedením stropu na energie, paliva a hypotéky. Posledním krokem je snížení ceny šesti základních potravin, a to od února.

Cukr krystal, mouka, slunečnicový olej, mléko, vepřová kýty a kuřecí prsa. To je šest potravin, které mají Maďarsku pomoci vyhrát boj s inflací. A Orbánovi možná také volby. "Cena všech těchto potravin se musí vrátit na úroveň z 15. října loňského roku. Jejich zlevnění je povinné ve všech obchodech od 1. února," oznámil Orbán.

"Takové zásahy, obzvlášť jestli jsou trvalé, vedou k nedostatku zboží v obchodech. A pokud se ceny v Maďarsku budou dlouhodobě lišit od těch v okolních zemích, je jasné, že prodejci se je budou snažit vyvézt do zahraničí, kde za ně získají více," varuje maďarský ekonom Molnár László.

"Pro obchodníky to nebude výhodné, protože budou muset prodávat potraviny za nižší ceny, než je jejich výrobní cena. To znamená, že část potravin se vůbec nedostane na pulty. A bude schována někde k podpultovému černému prodeji," hodnotí ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Podle Orbána se vláda těmito kroky snaží podpořit rodiny. Opozice za tím ale vidí jiný záměr. Kupování si voličů před blížícími se volbami. "Oznámení Viktora Orbána je přiznáním toho, že maďarská ekonomika je v tragickém stavu. Místo odpovědné hospodářské politiky vláda řeší prudký růst cen jejich regulací. To je úplný krach Orbánovy hospodářské politiky. Po změně vlády snížíme DPH základních potravin o pět procent," reaguje lídr opozice Péter Márki-Zay.

Maďaři k volebním urnám zamíří v dubnu. Orbán bude vůbec poprvé od jeho triumfálního nástupu k moci v roce 2010 čelit sjednocené opozici šesti stran. Z posledního prosincového průzkumu má jeho Fidesz před koalicí opozičních stran pětiprocentní náskok. Inflace je ale v zemi na 14letém maximu.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz