Domácí

Nejdelší výpadek v historii eReceptu! Lékárníci nemohli hodiny vydávat léky

S problémy se od středečního rána potýkaly české lékárny. Systém eRecept měl totiž rozsáhlý výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit do centrálního úložiště a vydat pacientům léky. Po zhruba pěti hodinách začal systém znovu fungovat. Podle České lékárnické komory (ČLnK) se jedná o nejdelší výpadek v historii eReceptů.

Systém eRecept měl velké problémy. Od středečního rána se potýkal s rozsáhlým výpadkem. "V současné době je systém nedostupný. Na vyšetření problémů intenzivně pracujeme," stálo na stránkách eReceptu.

Po přibližně pěti hodinách se systém podařilo zprovoznit a začal znovu fungovat bez omezení. Lékárníci však měli dopoledne potíže s vydáváním léků pacientům, kteří přišli s eReceptem. "Momentálně se již několik desítek minut nemůžeme připojit k centrálnímu úložišti eReceptů, takže nemůžeme vydávat léky pacientům," řekl ve středu dopoledne TN.cz děčínský lékárník David Gregor.

Související obsah

Situaci TN.cz potvrdil také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Systém eRecept se potýká s technickými problémy," uvedla mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková. Navíc nefungovaly ani stránky ústavu, což lékárníkům situaci také neulehčovalo. Brunclíková proto doporučila sledovat web epreskripce.cz s aktuálními informacemi.

​​Výpadek zaznamenali lékárnici po celém Česku. "Tuto informaci víme od členů komory. Prosíme, aby se lidé však nezlobili na lékárníky. Ti za situaci nemohou," uzavřela mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová. Podle komory šlo o nejdelší výpadek v historii eReceptů.

Problémy měli také lékaři. "Ti mohou alespoň předepsat listinný recept. Na něj lze ale předepsat pouze jeden lék, nikoli léky dva. Listinný recept se dvěma léky je podle ministerstva zdravotnictví neplatný. Žádost ČLnK vrátit možnost předepsat dva léky na tyto recepty stát zamítl," uvedla komora na twitteru.

SÚKL po několika hodinách výpadku zveřejnil informace, jak mají lidé postupovat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz