Zajímavosti

Na Sahaře začalo sněžit! Díky vzácnému jevu vznikla i ledová podívaná

Na Sahaře začalo sněžit! Díky vzácnému jevu vznikla i ledová podívaná
Zdroj: Profimedia

Písečné duny na Sahaře pokryl sníh a led. Díky vzácnému jevu mohli obyvatelé města Ajn Sefra na severozápadě Alžírska obdivovat všechny možné vzory, které počasí na největší poušti světa vykouzlilo. Sníh v této oblasti napadl popáté za 42 let.

Na chladné teploty jsou obyvatelé pouštního města Ajn Sefra zvyklí, pohled na sníh se jim už ale tak často nenabízí. Za posledních 42 let ho tu zažili pouze pětkrát. Kromě letošního ledna se objevil v letech 1979, 2016, 2018 a 2021, informuje britský Daily Mail.

Vlivem prudkého poklesu nočních teplot pod bod mrazu mohl led utvořit v saharském písku zajímavé obrazce. Město Ajn Sefra je navíc unikátní tím, že ho obklopuje pohoří Atlas. Spolu s výhodnou polohou v nadmořské výšce více než 900 metrů tak vznikly další podmínky vhodné pro to, aby se mohl vzácný jev objevit.

Související obsah

​Loni se staly virálními snímky sněhu a ledu na největší poušti světa od fotografa Karima Bouchetata, který své pověsti dostál i letos. I tentokrát se mu podařilo zachytit zimní atmosféru na severozápadě Alžírska a jeho unikátní fotografie sdílejí média po celém světě. A k němu se přidávají "úlovky" dalších a dalších nadšenců. Jejich snímky si můžete prohlédnout v galerii níže. 

Sahara pokrývá většinu severní Afriky a za posledních několik set tisíc let prošla změnami teploty a vlhkosti. Přestože je dnes Sahara velmi suchá, badatelé věří, že se opět zazelená.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz