Domácí

Poslanec Farský se vzdá svého mandátu. Nechci komplikovat fungování vlády, řekl

Poslanec a první místopředseda hnutí STAN Jan Farský složí svůj sněmovní mandát. Oznámil to v noci na čtvrtek poté, co ho předsednictvo hnutí vyzvalo k rezignaci.

Jan Farský o víkendu odletěl na půlroční stáž do amerického Oregonu. Současně si však chtěl zachovat svůj poslanecký mandát. To se ale setkalo s ohromnou vlnou kritiky. Hnutí STAN jej nakonec vyzvalo, aby rezignoval.

"Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali," oznámil v noci na čtvrtek Farský na svém twitteru.

Politikům a koalici se nelíbila zejména jeho dlouhodobá absence ve Sněmovně. Farský předtím tvrdil, že jej v jeho cestě do zahraničí podporují jak předseda hnutí STAN Vít Rakušan, tak i premiér Petr Fiala (ODS). Jenže ti se od jeho slov distancovali.

"Pan Farský mě informoval, že má v plánu odjet do Spojených států amerických. Samozřejmě žádnou radost z toho postupu nemám a jsem si vědom všech těch problémů, které z toho vychází. Jsem si vědom, že si toho je vědom i poslanec Farský," uvedl Fiala.

Související obsah

Farský přitom na sociálních sítích tvrdil něco jiného. "Svou půlroční stáž jsem konzultoval jak s předsedou STAN Vítem Rakušanem, tak předsedou vlády Petrem Fialou. Jsem rád, že mě oba v mém dalším osobním i profesním růstu podpořili," napsal.

Ještě minulý týden se přitom Farský nechal slyšet, že kvůli zahraniční stáži poslanecký mandát nesloží. "V době 108členné koalice a vlády s důvěrou jsem se v očekávání dalších velkých výzev rozhodl pro absolvování stáže na téma EU, její budoucnosti, jejího ukotvení ve světě a tím i o naší budoucnosti. Protože jsem si myslel (a pořád jsem přesvědčen), že je povinností politika zvyšovat svou kvalifikaci ke službě republice. V dobré víře jsem se rozhodl usilovat o vědomosti, nadhled, kontakty, které bych ve zbylých 3,5 letech mandátu vysoce zúročil. Byl jsem rozhodnut účastnit se klíčových hlasování ve Sněmovně i v době stáže," uzavřel Farský.

K rezignaci Jana Farského se vyjádřil Vít Rakušan: 

"Pro mě osobně to bylo velmi složité rozhodování, protože si Honzy lidsky i profesně nesmírně vážím a jako první místopředseda mi byl několik posledních let oporou. O to víc si cením toho, že Honza naši výzvu v zájmu zachování důvěry ve STAN i v politiku jako takovou vyslyšel," uvedl po středečním jednání předsednictva Vít Rakušan, předseda STAN.

Pirátům se nelíbila Farského absence ve Sněmovně. Více se dozvíte v následující reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz