Domácí

Pozor! V Česku je vážná zvířecí choroba. Už zemřeli dva psi

Pozor! V Česku je vážná zvířecí choroba. Už zemřeli dva psi
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Vážná zvířecí nemoc se objevila v Česku. Kvůli Aujeszkyho chorobě už umřeli dva psi ve Zlínském kraji. Pravděpodobně se nakazili od černé zvěře. Oba totiž byli krátce před smrtí v kontaktu s divokými prasaty.

Svého jezevčíka musel v polovině prosince nechat utratit pán v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. Během vyšetření se u psa totiž potvrdila Aujeszkyho choroba. Minulý týden na stejnou nákazu uhynul jagdteriér ze Zádveřic na Zlínsku. Informovala o tom v tiskové zprávě Státní veterinární správa (SVS).

Oba psi byli krátce před smrtí v kontaktu s divokými prasaty a vykazovali příznaky choroby. Loni už jeden takový případ potvrdili veterináři na Vysočině.

Jedná se o chorobu, která je rozšířená po celém světě. "Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí," uvedla SVS.

Nákaza se může přenést na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky i na různé volně žijící živočichy. Přenáší se přímým kontaktem, slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění nejde vyléčit, pro psy je tedy smrtelné. U hospodářských zvířat se nákaza vyskytla naposledy v roce 2004 na Benešovsku.

Související obsah

"Z preventivního hlediska je zásadní minimalizovat možnost kontaktu psů (ale i dalších domácích zvířat) s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Vysoké teploty viru totiž nesvědčí. Svým domácím mazlíčkům by tak lidé vepřové z divočáka měli uvařit či upéct.

"Pro chovatele hospodářských zvířat platí nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti, především by měli zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů," upozornil Semerád. 

Každoročně se Aujeszkyho chorobou nakazí jednotky psů, v roce 2018 byla pozitivní i jedna kočka. Skoro ve všech případech přišla zvířata nějakým způsobem do kontaktu s divokým prasetem. Podle monitoringu z roku 2017 má protilátky proti této chorobě pětina divočáků v Česku. To znamená, že se s virem setkala. Existuje tedy riziko, že jsou prasata infekční, a lovci, kteří používají psy, by si to měli podle SVS uvědomit. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz