Domácí

Dramatický porod ve Zlíně. Anežce těsně před ním voperovali kardiostimulátor

Lékaři ve Zlíně rychlým zákrokem zachránili život těhotné ženě i jejímu miminku. Ve 36. týdnu těhotenství jí museli voperovat kardiostimulátor, aby zvládla porodit.

Paní Anežka si už týden užívá svého malého Františka. Už teď o sobě prý umí dát pořádně hlasitě vědět. "Někdy se v noci budí co hodinu, takže já se nevyspím, tak to je spíš důvod mojí únavy… Ale hlavní je, že je zdravý," říká.

Malý František vůbec netuší, za jakých dramatických okolností se narodil. V den porodu vážil pouhých 1 840 gramů. Jeho příchodu na svět předcházelo vyšetření ultrazvukem, a to na konci 35. týdne těhotenství.

"Byl zachycen problém, dítě nerostlo a mělo závažný problém pří průtoku pupečníkem, tudíž byl předpoklad, že ta placenta už nefunguje tak, jak má," uvedla primářka gynekologie zlínské nemocnice Marcela Henčlová.

Související obsah

Jenomže lékařům vše zkomplikovalo další vyšetření. To ukázalo problémy se srdcem budoucí maminky. "Byla v podstatě ohrožena na životě. Kdyby musela dostat celkovou narkózu, tak ten zákrok by ohrožoval nejen pacientku, ale i dítě," doplnila Henčlová.

Lékaři ve zlínské nemocnici se tak bleskově rozhodli pro dvě operace. Ráno ženě voperovali kardiostimulátor a o pár hodin později, po poledni, už ležela na operačním sále znovu kvůli porodu císařským řezem.

"Já jsem nebyla uspaná, chtěla jsem být u toho, když se malý narodí, takže jsem měla spinální anestezii a pamatuji si všechno," popsala paní Anežka. Podle primáře kardiologie Zdeňka Coufala to bylo vůbec poprvé, co ve Zlíně implantovali kardiostimulátor těsně před porodem.

Dnes už se maminka hektickým hodinám před narozením Františka směje. A těší se, jak svého malého brášku přivítají doma další dva sourozenci.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz