Domácí

POZOR! Více než polovina bazarů a zastaváren porušuje zákony, zjistila ČOI

POZOR! Více než polovina bazarů a zastaváren porušuje zákony, zjistila ČOI
Bazary a zastavárny často chybují, vyplývá ze zjištění ČOI | Zdroj: ČOI

Pořádný pozor by si měli dát lidé na bazary, zastavárny, starožitnictví a aukční síně. Česká obchodní inspekce (ČOI) totiž zjistila, že více než polovina z nich porušuje zákony.

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni provedla 122 kontrol. Zjišťovala, zda bazary, zastavárny, starožitnictví a aukční síně dodržovaly zákony. Inspektoři zjistili porušení právních předpisů u 69 z nich.

"Dlouhodobě sledujeme plnění povinností, které vyplývají provozovatelům ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, zákona č. 247/2006 Sb., o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Provedené kontroly:

Nejvíce pochybení odhalili kontroloři v Plzeňském a Karlovarském kraji, tam chybovalo 21 z 23 obchodníků, tedy 91,3 %. Značné množství nedostatků našli také v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, a to 84,7 %.

Ve 20 případech zjistili inspektoři porušení toho, že prodávající nevyznačili na dokladu o zakoupení výrobku informaci o tom, že se jedná o zboží použité nebo s vadou.

Související obsah

V 19 případech zase obchodníci neinformovali spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace. "Česká obchodní inspekce v tomto období pravomocně uložila 58 pokut v celkové hodnotě 90 500 korun," uzavřel Fröhlich.

Obchodníci mohou nabídnout tři způsoby reklamace. Více se dozvíte v následující reportáži:

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz