Ekonomika

Češi berou polské obchody útokem. Levnější tam je jídlo, nafta i cigarety

Polsko bylo vždy zajímavou zemí pro české nakupující, zejména pro ty z příhraničí. Teď se stává přitažlivým i pro obyvatele z vnitrozemí Česka. Pomáhají tomu tři faktory. Supersilná koruna, historicky nejvýhodnější kurz koruny vůči zlotému a chystané polské snížení sazeb DPH na potraviny a energie.

"Co se tu vyplatí? Všechno. DPH jde dolů na jídlo, bude tady ještě levněji. Budeme tam čím dál častěji," radoval se jeden z Čechů nakupujících v Polsku.

"S tím, jak se rozdíl v cenách zvyšuje, tak se vyplatí stále většímu množství Čechů jezdit do Polska. Už nejenom z pohraničí, ale i třeba z Prahy nebo měst, které jsou uprostřed naší země," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Například vepřová krkovice bez kosti v jednom polském supermarketu v akci vychází pod padesát korun za jeden kilogram. Na parkovištích před příhraničními obchody stává více českých aut než polských. O víkendech tam Češi tvoří asi 80 procent klientely.

Související obsah

"Česká koruna je vůči polskému zlotému historicky nejsilnější. Byly doby, kdy polský zlotý stál i 10 a více korun," pokračoval Křeček.

"Kupujeme hlavně věci pro miminko. Plenky, potraviny, maso. Dva vozíky vyšly na zhruba 1 040 korun, což je v Česku docela nemožné. Dětské plínky v Česku stojí kolem 400 až 500 korun za balení, já ho tady seženu bez slevy za 120 korun. Když je ve slevě, tak jedna plus jedna zdarma," popsala paní, která jezdí do polských obchodů.

V polském Zhořelci, který je dál od hranic, jsme dnes na české nakupující nenarazili. Ceny jsou tam nepatrně vyšší, ale pořád velmi výhodné, je tam také pestřejší výběr.

Související obsah

Velké balení pracího prášku tam vychází na 170 korun. Cukr v přepočtu za 15,50, cibule za 20 korun a třeba balení deseti vajec za 30. Kilo rajčat něco přes 40 korun. Za chlazené kuře zaplatíte 43 korun za kilo, za brambory pak 15,50. Litr plnotučného mléka tam vychází na 13,50.

Od února Polsko úplně zruší DPH na potraviny a u pohonných hmot daň sníží z 23 procent na 8. Mělo by tam být tedy ještě výrazně levněji.

O vývoji cen pro TV Nova promluvil ekonom David Marek:

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz