Počasí

Bude kvůli výbuchu sopky v Tichomoří chladné léto? Odborníci znají odpověď

Bude kvůli výbuchu sopky v Tichomoří chladné léto? Odborníci znají odpověď
Ilustrační foto Zdroj: Thinkstockphotos

Satelitní data ukazují, že se prach, popel a sopečné plyny z nedávné erupce podmořské sopky u Tongy dostaly až do výšky 30 kilometrů, tedy do stratosféry. Tam jsou sopečné částice schopné vydržet dlouho a mohou se rozšířit na velké vzdálenosti. Právě to může způsobit ochlazení klimatu.

Vyvržený sopečný popel (na snímku dole), který zůstal v troposféře, během několika týdnů vymyje déšť. Počasí tak ovlivní pouze krátkodobě a v blízkém okolí sopky.

Avšak ve stratosféře jsou tyto částice schopné se udržet dlouhodobě, urazit velké vzdálenosti a působením slunečního záření a vlhkosti se přeměnit v síranový aerosol. Ten následně pohlcuje sluneční záření, a ochlazuje tak podnebí. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ovlivnit klima i na několik let.

​Čeká nás rok bez léta?

Naposledy podnebí ovlivnil výbuch sopky Pinatubo na Filipínách v roce 1991. Za zmínku stojí i exploze sopky Laki na Islandu v roce 1783, která způsobila v Evropě rok bez léta a mrazivou zimu roku 1784 ukončila velkými povodněmi na Vltavě.

Otázkou ale zůstává, zda se do stratosféry dostalo tolik prachu a plynů po erupci u Tongy, aby to dokázalo sluneční záření v blízké budoucnosti výrazně utlumit, a erupce tak vedla k měřitelnému ochlazení podnebí. Zatím to vypadá, že množství oxidu siřičitého naštěstí nebylo tak velké, protože erupce trvala příliš krátce.

Rok Místo
1627 až 1620 př. n. l. Théra, Egejské moře
535 až 356 vulkán z oblasti Jávy a Sumatry
1783 Laki, Island
1815 Tambora, indonéský ostrov Sumbawa
1883 Krakatoa, mezi Jávou a Sumatrou
1991 Pinatubo, Filipíny

Souostroví Tonga po výbuchu sopky pokryl prach. Zůstává odříznuté:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz