Zahraničí

Dům Jána Kuciaka půjde k zemi. Na jeho místě vyroste památník

Dům Jána Kuciaka půjde k zemi. Na jeho místě vyroste památník
Dům Jána Kuciaka | Zdroj: TV Markíza

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly už čtyři roky. Jejich společný dům ve Velké Mači zůstává od toho dne prázdný. Brzy ale půjde k zemi, aby udělal místo památníku Svobody slova.

O zbourání jednopatrového domku ve Velké Mači, kde byl zavražděn Ján Kuciak a Martina Kušnírová, se rozhodlo už dávno. O tom, co konkrétně na jeho místě bude stát, se však ještě chvíli bude vést debata.

Trnavský kraj plánuje na místě domu postavit památník Svobody slova. Na jeho výstavbu hodlá poskytnout i finance. Podobu památníku rozhodne komise v mezinárodní architektonické soutěži, kterou kraj před měsícem vypsal.

"Předpokládaný termín výběru je v dubnu, kdy by měly být vybrány tři vítězné návrhy," řekl portálu Tvnoviny.sk předseda Trnavského kraje Jozef Viskupič (OĽANO) s tím, že do soutěže se mohou přihlásit se svými návrhy výtvarníci, architekti nebo krajináři.

Související obsah

​Dům sice půjde k zemi, další části pozemku ale svůj osud tak jistě zpečetěný nemají. Na místě může zůstat například kovová brána, kterou vzpomínající pomalovali vzkazy. To už ale záleží na vítězném architektonickém projektu, který může a nemusí stavby na pozemku brát v úvahu.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz