Domácí

Celiaci pozor! Inspektoři odhalili lepek v bezlepkových potravinách

Celiaci pozor! Inspektoři odhalili lepek v bezlepkových potravinách
V jídle Bejkn & Číz odhalila SZPI lepek Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zaměřila na kontrolu potravin a různých pokrmů bez lepku nebo pouze s jeho nízkým obsahem. Ve dvou případech však inspektoři zjistili, že jídlo lepek obsahovalo. To by mohlo být velkým problém pro celiaky.

Inspektoři odebrali ke kontrole z velkoskladů, maloobchodů a restaurací celkem 35 vzorků, z toho 21 balených a sedm nebalených vzorků potravin a sedm pokrmů.

"Označení 'bez lepku' může provozovatel použít pouze tehdy, neobsahuje-li potravina nebo pokrm nabízený spotřebiteli více než 20 miligramů na kilogram lepku. U potravin nebo pokrmů označených údajem 'nízký obsah lepku' je hraniční hodnota lepku stanovena na 100 miligramů na kilogram," vysvětlil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Související obsah

Ve dvou případech však pokrmy neobsahovaly stanovené parametry a nacházelo se v nich velké množství lepku. Právě to bylo mohlo ohrozit zejména celiaky.

Jednalo se o Fazolky s panýrem ve smetané omáčce, ty byly dostupné ve "Vege bistru", V Šipce 683/10 v Plzni. "Pokrm byl označený údajem 'bezlepek'. Laboratorní rozbor ale prokázal v pokrmu přítomnost lepku v hodnotě 70,9 miligramů na kilogram. Množství tak několikanásobně překročilo maximální povolené množství pro potraviny označené 'bez lepku'," vysvětlil Kopřiva.

Ve druhém případě neprošel pokrm BEJKN & ČÍZ v bezlepkovém pečivu, které bylo dostupné v obchodě "BEJZMENT", Na bělidle 309/31 v Praze. "Pokrm uveden v sekci 'Jsi celiak? Dej si burger nebo sendvič do bezlepkového pečiva'. Laboratorní rozbor ale prokázal v pokrmu přítomnost lepku v hodnotě 36,1 miligramů na kilogram a v samostatně hodnoceném vzorku bezlepkového pečiva dokonce v hodnotě 105 miligramů na kilogram," doplnil Kopřiva.

Přehled všech nevyhovujících i vyhovujících vzorků hodnocených potravin je k dispozici na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Inspekce odhalila lepek v "údajně" bezlepkovém pečivu:

Inspekce zjistila lepek v bezlepkovém pečivu Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz